Citat:
Ursprungligen postat av
Loney
En sak jag inte förstår med att tävla dragracing med motorcyklar, dom går alltså saktare än bilarna. Har varit på massor av dragracing tävlingar, när det är hojarnas klasser på tur så går stora delen av publiken och äter, går på toa eller strosar runt i depån.
Spelar ingen roll om dom går långsammare, eller fortare, än bilarna som kör under dragracing. Motorcyklarna är tråkigare att se köra helt enkelt.
När motorcyklarna ska börja köra är det ett utmärkt tillfälle att som du skriver, gå och köpa något käk eller gå på toa.
Varje år så går jag på en dragracingtillställning (sker samma tid varje år, ingen top-fuel körning, men ett evenemang som sker under 3 dagar med olika klasser) och där är det TYVÄRR så att dom blandar in motorcyklarna lite när som under tävlingarna. Svårt att hålla koll, så man får gå bakom i depåerna och fråga lite om det kommer en radda med motorcyklar någon gång under tävlingen, så man kan planera in litegrann hur man ska lägga upp dagen.
Otroligt tragisk olycka, jag hoppas VERKLIGEN att det går bra för kvinnan. Jag kan fortfarande inte bilda mig en uppfattning om hur det har gått till riktigt, men det känns så himla tråkigt och otäckt.