2026-05-30, 22:05
  #568129
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Fartygsrutterna över Östersjön är avgörande för Rysslands möjligheter att tjäna oljepengar.
Citat:
Ryssland förlorar 830 miljarder per år om Nato stänger Östersjön.
Citat:
Pressen på Ryssland skulle bli störst om Ukraina samtidigt hindrade ryska oljetransporter på Svarta havet.
https://www.dn.se/sverige/putin-far-ekonomisk-chock-om-nato-stanger-ostersjon/

Spiken i kistan för Putin.
Citera
2026-05-30, 22:13
  #568130
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
En gång i tiden var allt dom behövde göra var att vara neutrala och ha ett vänskapligt förhållande till den egna rysktalande befolkningen och den ryska kulturen som är en stor del av Ukraina historiskt.
Den ryska minoriteten i Ukraina levde sida vid sida med ukrainare och åtnjöt samma rättigheter fram till den ryska invasionen 2014.
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Det gick inte och det blev en statskupp 2014 där västra och södra ukrainarnas president störtades och som sedan ledde till att att Krim lämnade och Donbas hamnade i inbördeskrig.
Att den sittande presidenten vägrade följa parlamentets beslut, inte vågade riskera riksrätt och flydde till husse i moskva med halva statskassan är inte en kupp. Att barnamördare v.puttin skickade in tiotusentals ryska soldater "på semester" utröstade med tunga vapen är inte ett inbördeskrig, det är en invasion.
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Nio år gick och Minskavtalet genomfördes aldrig trots välsignelse av FN och garantier av Frankrike och Tyskland. Porosjenko, Merkel och Hollande har ju förklarat varför på senare år.
Japp, barnamördare v.puttin uppfyllde inte det som rysseriet åtagit sig att göra.

Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
2022 gick Ryssland in i Ukraina för att sätta stopp på kriget i Donbas då Minskavtalet misslyckats.
Hade de dragit tillbaka sina trupper istället så hade kriget i Donbas varit över redan nästa dag.

Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Moskva och Kiev var nära ett fredsavtal i Istanbul våren 2022 men väst sa stopp och lovade Kiev allt stöd dom behövde för att fortsätta kriget.
Nu hittar du på igen.

Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Först här började Ryssland genomföra folkomröstningar i dessa före detta ryska regioner. Först Lugansk och Doneskt, sedan Kherson och Zaporizjzja (tillsamman med Krim och andra regioner i öster och söder klassiskt ryska från Katarina den stora och tror du mig inte slå upp en historiebok som behandlar ämnet). Istället för att råskinnen i Kiev förlorade två regioner så förlorade man fyra och det kan bli fler eftersom Kiev vägrar att förhandla fram en lösning framhejade av korkade ledare i väst.
barnamördare v.puttin gjorde som sin idol, först anschluss, sedan "folkomröstning". Varför bombade ryssarna tjetjenien sönder och samman under barnamördare v.putins första tid som diktator? hade det inte varit lättare att låta dem folkomrösta om att lämna det ryska imperiet? Oklart vad den tyska prinsessan till furstendömet Anhalt Zerbst som arrangerade en statskupp mot sin make och sedan såg till att han mördades har med saken att göra.

Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Ryssland och Putin tar tillbaka vad man förlorat sedan Sovjet och världskrigen
Bra att du erkänner den ryska imperialismen och barnamördare v.puttins gudomliga rätt att underkuva, slakta, och kolonisera grannfolk. Varför står du för fascism, folkmord och krigshets?

Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
eftersom Ukraina hamnade under ett statskick 2014 som inte var för hela befolkningen och därför att NATO provocerande flyttat fram positionerna och lovar Ukraina medlemskap 2008.
Ah, Ukrainas folk valde en president som slaktare v.puttin inte gillade.

Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Vad jag tycker? Att Ukraina skulle ha delats redan på 90-talet, den västra delen till Banderasgänget och södra och östra tillbaka till Ryssland eller som eget land med starka band till Ryssland. Man kan enkelt se detta på alla politiska kartor före 2014 då demokrati fanns.
Hade det inte varit bättre för alla inblandade att rysseriet delades upp? Så de inte längre kan hota sina grannländer.
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Vad som blir bättre om den rysktalande befolkningen med stark rysk identitet och kultur återgår till Ryssland kan du ju komma på själv. EU kunde ju då ta hand om råskinnen i västra Ukraina och försöka rensa upp korruptionen och nazistdyrkandet (Bandera och Melnyk).
Fanns det något hinder för dem att flytta till diktaturen ryssland om de nu absolut ville bo där?
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Visst är det enkelt men inte vad du tänkt dig. Enkelt för Ryssland men NATO, EU och USA har helt andra motiv än ukrainsk "frihet" vilket dom du pratar öppet om numera, att "strategiskt besegra Ryssland" (och sedan Kina kan vi tänka oss). Ukraina är enbart en proxy som offrar sin manliga befolkning för "vår värdegrund" (se vad Trump pysslar med nu).
Varför får Ukrainas folk inte själva välja sin framtid? Varför är det inget land som vill samarbeta med rysseriet (utan hot)? Varför har rysseriet offrat 1,4 miljoner unga män för barnamördare v.puttin "prestigeprojekt"?
Citera
2026-05-30, 22:14
  #568131
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chantre
https://www.dn.se/sverige/putin-far-ekonomisk-chock-om-nato-stanger-ostersjon/

Spiken i kistan för Putin.

Putin kommer att ringa upp Trump snart igen..

..viktigt att Eu/Ukraina kommer att stå emot den pressen som följer efter det. Tippar att den pressen kommer att bli hårdast. Stå emot den.., för den är den sista..
Citera
2026-05-30, 22:26
  #568132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
En gång i tiden var allt dom behövde göra var att vara neutrala och ha ett vänskapligt förhållande till den egna rysktalande befolkningen och den ryska kulturen som är en stor del av Ukraina historiskt.
Nedanstående har presenterats för Moretex vid ett flertal tillfällen, Moretex förnekar och bemöter inte den typen av fakta, Moretex vidarebefordrar bara lögner som passar dennes önskningar om en Putins imperialistdrömmar.
Citat:
Ursprungligen postat av CanisMinor
Press Statement and Answers to Questions at a Joint News Conference with Ukrainian President Leonid Kuchma

Putin:

"I am absolutely convinced that Ukraine will not shy away from the processes of expanding interaction with NATO and the Western allies as a whole. Ukraine has its own relations with NATO; there is the Ukraine-NATO Council. At the end of the day the decision is to be taken by NATO and Ukraine. It is a matter for those two partners."

http://en.kremlin.ru/events/president/transcripts/21598

Darth Putin:

"Up to 2007: It's Ukraine's decision to join
2007-2014: Ukraine join but we have to allow it cos anti imperialism
2014 -to now: We got a promise they would never join.

The past changes so quickly you have no idea what will happen yesterday.

The above quote on the Kremlin's own website."

https://x.com/DarthPutinKGB/status/2059868963874439574?s=20
Citera
2026-05-30, 22:30
  #568133
Medlem
På Krim distribueras bensin med kuponger
Kateryna Tysjtjenko — 30 maj, 22:55
"På det ryskockuperade Krim kommer A-95-bensin från och med den 31 maj att utfärdas med kuponger utan volymbegränsningar, samt prioriteras för kommunal och social transport."

Källa : Chefen för ockupationsmyndigheterna på Krim , Sergey Aksyonov, på Telegram

Direkt tal : "Inom Republiken Krims territorium kommer försäljning av A-95-bensin, från och med den 31 maj, att ske i prioritetsordning för kommunal och social transport, samt med kuponger - utan volymbegränsningar. Samtidigt kommer försäljning av A-95-bensin på ATAN- och TPP-bensinstationer endast att ske med kuponger."
"På grund av den begränsade tillgången på A-92-bensin kommer dock en begränsning av dess detaljhandelsförsäljning att införas från och med den 31 maj: högst 20 liter per fordon. Tankning i dunkar är förbjuden.

Detaljer : Enligt Aksyonov är den förväntade tiden för att situationen ska normaliseras inom 30 dagar."
Mer att läsa i länk:
https://www.pravda.com.ua/news/2026/05/30/8037101/
Så ser verkligheten ut.
Citera
2026-05-30, 22:31
  #568134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chantre
https://www.dn.se/sverige/putin-far-ekonomisk-chock-om-nato-stanger-ostersjon/

Spiken i kistan för Putin.
Betalvägg.

Finns det något som tyder på att Nato nu kommer våga stänga Östersjön? Eller är detta en tänkt motåtgärd om Putin testar attackera Natoterritorium?

Tidigare har ju alla nojat över eskaleringsrisken.
__________________
Senast redigerad av Chillgren 2026-05-30 kl. 22:35.
Citera
2026-05-30, 22:50
  #568135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chillgren
Betalvägg.

Finns det något som tyder på att Nato nu kommer våga stänga Östersjön? Eller är detta en tänkt motåtgärd om Putin testar attackera Natoterritorium?

Tidigare har ju alla nojat över eskaleringsrisken.
Det finns nog inget behov av att stänga Östersjön imorgon bitti.
Återkommer..
Citera
2026-05-30, 22:51
  #568136
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
En gång i tiden var allt dom behövde göra var att vara neutrala och ha ett vänskapligt förhållande till den egna rysktalande befolkningen och den ryska kulturen som är en stor del av Ukraina historiskt.
Gäller det även Armenien? Nu när Putin hotar även dem med krig? De vill ju bort från Putins fascism och istället närma sig den demokratiska världen.

Tycker trådens störste lögnare, diktaturanhängare och historierevisionist Moretex att även de ska tvångsinförlivas i den ryska sfären?
Det är en retorisk fråga (slå upp betydelsen), svaret från Moretex är självklart.
Citera
2026-05-30, 22:57
  #568137
Medlem
Två Bundeswehr-bataljoner anländer till Litauen för att delta i övningar
Nyheter — Lördagen den 30 maj 2026, 16:45 — Olga Kovalchuk
"Soldater och militär utrustning från Bundeswehr har anlänt till Litauen för de första storskaliga stridsövningarna med en tysk brigad stationerad i Baltikum."

Detta rapporteras av den amerikanska säkerhetsmyndigheten DPA , enligt rapporter från "European Truth".

"En representant för den tyska väpnade styrkans 45:e pansarbrigad rapporterade på fredagen att ytterligare två bataljoner beväpnade med Leopardstridsvagnar och Puma-pansarvagnar skickades till Litauen med färja och tåg för att genomföra Freedom Shield-övningarna."
Mer att läsa i länk:
https://www.eurointegration.com.ua/news/2026/05/30/7238672/
Vem vet. Kanske Tyskland vill ha tillbaka sin gamla Östersjö badort Köningsberg? Nu Kaliningrad.
__________________
Senast redigerad av Antistalk 2026-05-30 kl. 23:00.
Citera
2026-05-30, 23:03
  #568138
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Knaseligas
Och numera även talibanerna i Afghanistan.

Militär pakt: Ryssland går ihop med talibanerna.

Ryssland och Afghanistan har ingått en pakt för militärt och tekniskt samarbete. Militärpakten formaliserades denna vecka.

Det handlar om militärt och tekniskt samarbete och ett officiellt erkännande från Moskva av det islamiska emiratet Afghanistan för att skapa ekonomiska möjligheter.

Som grädde på moset och för att visa att skamlösheten är total kräver Sergej Sjojgu, chef för det ryska säkerhetsrådet, att länderna i väst ska finansiera en återuppbyggnad av Afghanistan och frigöra talibanernas frysta tillgångar.

https://www.msn.com/sv-se/nyheter/other/milit%C3%A4r-pakt-ryssland-g%C3%A5r-ihop-med-talibanerna/ar-AA24pmgZ?ocid=TobArticle
Det är synd om ryssarna, bara bottenskrapet ställer upp (mot betalning). Afghanerna skulle visst betala sina inköp av rysk olja med "torkade örter", kan det vara te på rallarros eller någon mer känd afghansk "ört"?
Citera
2026-05-30, 23:05
  #568139
Medlem
Vi kan nu läsa om en attack i Matveyev Kurgan. Den typen av små ”nålstick” som Moretex hävdar är betydelselösa.

Den typen av nålstick som ilögnaren Moretex ljuger om att de inte har någon betydelse då ”Rysslands ekonomi är stark”
Citera
2026-05-30, 23:23
  #568140
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arccosinus
Vi kan nu läsa om en attack i Matveyev Kurgan. Den typen av små ”nålstick” som Moretex hävdar är betydelselösa.

Den typen av nålstick som ilögnaren Moretex ljuger om att de inte har någon betydelse då ”Rysslands ekonomi är stark”
Brinner bra i den där oljedepån 115 km öster om ockuperade Mariupol.

https://x.com/igorsushko/status/2060830639591747954
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in