Citat:
Ursprungligen postat av
Finporslinet
Män hade definitivt varit mer positiva om det strömmat in majoritet av kvinnor ja. tillägg av kvinnor i samhället är generellt bara positivt för män. De utgör inget hot och det blir mer att välja på. Jag ställer mig tveksam till att kvinnor hade varit positiva till det då det generellt bara är negativt för dem att ta in fler kvinnor.
Att ta in män är för andra män generellt bara negativt och för kvinnor är det både positivt och negativt.
Resultatet är att kvinnor alltid är förlorare i någon form oavsett vilken invandring vi har till skillnad från män som inte drabbas negativt alls när det kommer in andra kvinnor.
Svenska kvinnor vill i regel ha svenska män eller europeiska män. Svenska kvinnor är i regel
inte intresserade av MENA-män. En hel del MENA-män jobbar dock inom bristyrken eller serviceyrken: vården, busschaufförer, taxichaufförer, restauranger. Och det är ju bra för både män och kvinnor, där är båda könen vinnare. Sedan finns det invandrarmän som beter sig illa: gängkriminella, våldsverkare, hederförtryckare, våldtäktsförövare etc. Dessa är dåliga för både svenskamän oh svenska kvinnor. Och dessa vill ingen ha kvar i Sverige. Vare sig män eller kvinnor.
Detsamma gäller kvinnor från andra länder. De skötsamma som gör rätt för sig och bidrar, är bra både för svenska män och svenska kvinnor. De som beter sig illa eller bara lever på bidrag är dåliga för både svenska män och svenska kvinnor.
Men du verkar se allt som bara
sex. Trist synsätt du. Det är ju nämligen inte ens säkert att bara för att det bor invandrarkvinnor i Sverige, så kommer de vara öppna för män eller män öppna för dem. Du kanske hellre väljer söta svenska Stina 27 år, som pratar perfekt svenska och delar din humor. Än du väljer mediokra thailändska Ying, 32 år som pratar knagglig svenska och har en helt annan humor än dig. Tex.