Citat:
Ursprungligen postat av
Nikodemous
Från omni:
Sveriges självförsörjning av livsmedel måste öka, enligt Sverigedemokraterna.
– Vi behöver producera mer av det vi äter i Sverige själva, säger partiledaren Jimmie Åkesson på en pressträff.
Totalt går SD fram med 37 förslag om hur landsbygden ska förbättras. Partiet vill bland annat införa statligt stöd för nya bönder och se att fler utbildar sig till lantbrukare.
Jag är ingen SD-anhängare, men detta är faktiskt riktigt bra politik dvs om det blir verklighet av utspelet. Vi såg att mjölet gick upp som en raket i pris när ukrainakriget startade då de står för en stor del utav världens spannmål. Genom att bli självförsörjande så står sverige starkare vid nya kriser. Om vi även kan lösa inhemsk produktion av bränsle till vår fordonsflotta så skulle det bli ännu bättre eftersom vi importerat in inflation när det stormat i världen. Kanske kan kombinera dessa två och skapa rapsfält och sedan göra bilar som går på rapsolja?
Vad tycker ni andra? Är öronmärkta pengar för lantbrukare rätt väg att gå, eller bör vi fortsätta låta marknaden styra sig självt som den gjort innan?
Det finns grupper i alla samhällen som har förutsättningar att klara sig helt på egen hand om dom får vara ifred, sådana grupper är bönder och skogsnäringen. Sänk skatter ta bort bidrag och transfereringar och eliminera alla kontrollanter från stat, skatteverk, länsstyrelser, EU, kommuner och andra utsugare som lever på att "kontrollera" och suga ut med avgifter.
Genom sådana åtgärder kommer vi att se ett blomstrande jordbruk, dessutom kan alla staliga kontrollanter bli pigor och drängar utan rättigheter än att stiag upp på morgonen och gå till jobbet, så det finns ingen negativ arbetsmarknadseffekt heller.
En annan sak: staden skall aldrig kunna bestämma över landsbygden, och vise versa.
Man påstår att detta är "demokrati" med det är bara helt fel......