Citat:
Problemet är att en viss politik är emot många grupper(ta ett exempel, arbetslösa och sjuka) och motarbetar deras rättigheter. Och du ger indirekt ett tyst stöd för denna politik om du inte röstar t.ex. så du är inte alls okej med alla som du påstår, du motarbetar en del oskyldiga människor egentligen om man ska vara petig. Alla borde rösta då det handlar om landets framtid. Och har man inte mod att diskutera politik själv så bör man inte försöka tysta andra som har det. Då ligger problemet snarare i dig än folket du påstår "trycker politik i ansiktet på dig". Är man inte politiskt kunnig eller insatt är det okej att inte diskutera politik, men ogillar man andras politiska syn så bör man inte försöka tysta folket/påstå att någon "trycker ner det i ansiktet på mig". Eller tror du på riktigt att hbtqpersoner "trycker ner sig i folks ansikten" genom att existera, synas och ha mänskliga rättigheter? Så resonerar homofoberna om hbtqpersoner, vilket är ett korkat resonemang.
Finns folk som är emot politik men sedan klagar på diverse problem som kommer från just vilken politik man röstat fram och röstat bort. Politik påverkar allting, därav är ett viktigt samtalsämne.
Givetvis behöver man inte diskutera det om man inte känner för det, men är löjligt att man smutskastar andra för man själv inte bryr sig om politik/inte är insatt eller gillar inte andras politiska åsikter.
Bryr man sig om Sverige, dess framtid och dess medborgare så borde politiken intressera en åtminstone lite, finns hundratal partier egentligen. Passar ingen av dom så starta ett eget.
Citat:
Man ska inte kalla andra hjärndöda när man köper konspirationsteorier om "folkutbyte". Det måste verkligen vara en hemlig kabal som vill ha Mohammed i Sverige. 
Är snarare folket som valde det självmant egentligen.
Varför skulle svenskar försvinna om vi ger invandrare rättigheter? Svenskar och invandrare har levt i symbios i evigheter och det lär fortsätta så.
__________________
Senast redigerad av EpicUsername 2026-05-23 kl. 22:21.
Senast redigerad av EpicUsername 2026-05-23 kl. 22:21.