Citat:
Ursprungligen postat av
krabbsaltarn
Ett barn kan säkerligen känna sig attraherad av en vuxen äldre person, och vilja agera på det.
En vuxen som känner sig attraherad av ett barn är något helt annat, och om den vuxne sen agerar på detta är det ett brott. Det är inte svårare än så.
Att ni som romantiserar bilden om 13-åringen som får till det med skolfröken inte riktigt kan vända på resonemangen och se det sjuka i det är oroväckande.
Lagen blir knepigt när vi pratar om en 14-åring vs en 16-åring. Då kan jag se absolut se gråzonen i lagstiftningen. Men när en 20-åring haft sexuella aktiviteter, även om de varit "frivilliga", med minderåriga är det inte svårt. En 20-åring är vuxen punkt.
Exakt
Tänker man tillbaka på när man själv var 20 så var 14 åringar barn, inget man ens umgicks med och definitivt inget man ville ha sexuellt samröre med.
Att man sedan som 14-årig kille fantiserade om skolfröken är en annan sak och är de allra flesta fall bara en fantasi och inget som ska bli verklighet.
Sådana här trådar verkar dra till sig pedofiler som flugor till skit.
Fallet i fråga, jag gissar på en ung kvinna, typ 19 år som är mentalt omogen och lite efter i utvecklingen som umgås i en grupp med yngre människor.