Citat:
Ursprungligen postat av
TorkelSnorkel
Yngre tvingas inte försörja äldre.
Har man betalat för sig, som de äldre oftast har, finns ingen moralisk rätt att ta ifrån dem det som de slitit ihop.
Och självklart kommer den yngre generationen att at öber de äldre bostäder förr eller senare, för de lär inte komma att stå tomma. Är det ingen som har råd att betala dagens priser, så kommer priserna att sjunka, helt enkelt.
Nu när befolkningen i t ex Stockholms Stad och Stockholms län knappt ökar alls, och inte förväntas göra det på rätt många år, så är sannolikheten rätt stor för att bostadspriserna sjunker (eller möjligen står still, vilket också är en minskning pga inflationen).
Yngre försörjer äldre till 100%, både genom att äldre fått ett enormt uppsving till följd av ökade bostadspriser som endast landar på yngres axlar där vi behöver skuldsätta oss djupt för att ta råd att bo samt att pensioner till dagens pensionärer betalas av oss som arbetar.
Yngre har inte råd att betala dagens priser men trots det och massivt ökad ränta så faller inte priserna, det är bara villfarelse från folk som inte vill förstå hur saker ligger till.
Fastighetsskatten är ett bra förslag utifrån detta så de pensionärer som sitter på enorma tillgångar faktiskt kan betala lite för sig med
Citat:
Ursprungligen postat av
ThaliaElise
Men om en fastighetsskatt är tänkt att trycka ned bostadspriser så blir väl det lika impopulärt som andra riktade åtgärder? Varför skulle en fastighetsskatt vara mer accepterad än att försöka förenkla för nybyggnationer?
Är det dåligt att se sitt boende som ett sparande menar du?
Tanken med fastighetsskatten är nog inte endast att få ner bostadspriserna utan i huvudsak är det för att få in extra intäkter till staten, sedan är det en bra bieffekt att bostadspriserna
kan gå ner som följd men det finns enormt motstånd eftersom folk som äger en bostad tenderar att se den som sitt sparande.
Det är generellt inte positivt att se sin bostad som ett sparande nej, vad händer om du blir arbetslös och behöver ta ut pengar från ditt "sparande"? Skall du sälja och bli hemlös?
Pengar i bostäder är i regel döda pengar för du kommer bara rulla din vinst fram mot en ny bostad, det är sannolikt ytterst få som likviderar sin "vinst" från en bostadsaffär eftersom det skulle innebära att de behöver byta till hyresrätt eller kanske ett äldreboende.
Citat:
Ursprungligen postat av
peller
Nej det är inget tvång.
Däremot blir det ju vinstskatt på 22%. Plus att det ju är unga som har lätt att flytta på sig.
70+ med sjukdom och handikapp inte lika enkelt om viljan finns.
De unga,som har föräldrar likt mina kanske borde tvinga bort dem?
Kräva sin rätt liksom. Det är ju ändå en hel del 20-30åringar som har växt upp under dessa gynnsamma förhållanden och då naturligtvis vill se just sina föräldrar gå i bräschen genom att flytta på sig.
Här kan man ju tänka sig att de gamla köper en billig bostad I avfolkningsbyggd och låter barn få ta det dom blir över.
Men först en rejäl arvs/gåvoskatt så de privilegierade inte gynnas ännu mer
Exakt, det är inget tvång att bo i en bostad som kostar 13 miljoner så du kan enkelt undkomma skatten om du bara flyttar på dig.
Det är mycket svårare för en 20-åring att undvika den dysfunktionella bostadsmarknaden däremot för antingen är det hyreskö på 20-30 år eller bostadspriser som är grovt övervärderade.
Där har du orättvisan i frågeställningen, det är inget fel i att dina föräldrar betalar lite för sig med genom en extra skatt.
Citat:
Ursprungligen postat av
HejFrans
Det handlar inte primärt om "hyckleri" eller att skydda föräldrars 13-miljonershus.
Det handlar om att fastighetsskatt på dyra bostäder är en dålig politik av flera ekonomiska skäl!
Inte minst för de unga och kommande generationer som du säger dig bry dig om.
Jag håller med om att det är orättvist att det blivit så svårt för nya generationer.
Men lösningen är inte att straffbeskatta dem som redan äger.
Lösningen är att fixa utbudet och incitamenten så att fler kan äga eller hyra rimligt. Annars straffar vi alla!
Inklusive framtida unga!
Hyckleriet kommer från de som påstår att det är orättvist att äldre som blir försörjda av skattemedel och gynnats av en dysfunktionell bostadsmarknad som gjort dem till pappersmiljonärer skall behöva betala en fastighetskatt på bostäder som kostar över 13 miljoner. Det är inget orättvist i att äldre också är med och betalar lite för den välfärd som gynnar dem mest.
Det går inte att fixa utbudet eftersom de som redan sitter på bostäder aggressivt motsätter sig all reform som skulle innebära billigare bostäder för blir bostäderna billigare så skulle deras "tillgång" vara värd mindre och deras nettoförmögenhet blir då mindre. Det tycker de inte om, även som de inte gynnas i praktiken av dyrare bostäder.
En fastighetsskatt kan mycket väl både ge inkomst till staten och trycka ner bostadspriser, även om 13 miljoner är en extremt hög gräns utifrån den allmänna lönenivån.