Citat:
Ursprungligen postat av
buffalo3tys
Det är sannolikt inte första gången de söker barn att träffa i sexuellt syfte.
Bevisa påvilket sätt det skulle vara 999 gången och inte nr1 istället för ditt antagande om att alla skulle kunna ha incest.
Du kan ju börja med hur sannorlikt det är att träffa på 13-14 åringar på nätet som söker sex.
Dumpen påstår sig ha över 100 fiskare som alla chattar med x antal. De skulle alltså mer eller mindre kunna ge 4 var om året och publicera en om dagen.
Det är stor chans att de råkar komma åt en fiskare som då dessutom manipulerar och övertalar dem att begå ett brott som aldrig annars skulle ske.
Du påstår att det är sannorlikt pga att de flesta övergrepp sker i närheten. Alltså inte via nätet, de som begår dessa brott är troligen inte samma personer som begår de brotten som de som sexchattar på nätet.
Dessutom är principen att brottsprovokation till stor del inte är godkännt då de förmår folk att begå brott de aldrig annars skulle ha begått.
Så det är bra mycket större chans att de haft dåligt omdöme och blivit manipulerade att göra något de aldrig annars skulle gjort. Fiskaren är inget barn så som Meggie brukar påpeka. Utan det är en vuxen som medvetet med uppsåt ämnar att få någon att begå ett brott inget annat.