Citat:
Ursprungligen postat av
Vit-Brandbil
Problemet är väl att det är enkelt att hos exempelvis linkedin filtrera bort vissa åldrar och liknande.
Jag märker klart och tydligt att förfrågan från rekryterare minskade rejält när man gick över 40, ännu värre blev det över 45 och nu över 50 år så är det väldigt sporadiskt. Under 40 så hade jag nog en eller ett par förfrågan från rekryterare i månaden så det fanns att välja på om man säger så. Sa nej till de flesta men mötte några och hade några intervjuer på intressanta tjänster.
Om jag nu hittar ett jobb (Har jobb idag men funderar på nytt) så är min plan att vara kvar resten av mitt arbetsliv vilket betyder mer än 10 år. Hur många under 40 stannar på samma arbetsplats i över 10 år? De kommer få erbjudanden lite då och då och alla möjligheter att öka sin lön. få mer intressanta jobb med bättre utveckling osv.
Fördelen med en person i 50-årsåldern är att det inte finns någon risk för VAB och för mig som saknar egna barn så blir det heller ingen VAB för barnbarn. Man har kommit över att man måste vara ledig varje måndag pga bakfylla och utebliven sömn hela helgen. Man har enormt mycke erfarenhet och man är dessutom uppväxt med datorer så detta är inget nytt och läskigt även om man kanske inte hänger med på allt inom nya sociala medier.
Så hade jag haft ett företag så hade jag mycket hellre betalt lite mer för någon 40+ med erfarenhet, kan ha fullt fokus på jobb och har en kort startsträcka än någon billig 20-åring som ska läras upp, formas och det tar några år innan de börjar generera pengar i företaget.
Nu jobbar jag inom teknisk försäljning men det är liknande inom många områden.
Hos oss är det snarare tvärt om: Vi anställer i princip ingen under 40, då vi söker seniora för uppdraget. Nu blir de flesta internt rekryterade, men tar vi in någon utifrån behöver vi erfarenhet.
Sen är det knappast nåt jag märkt själv, p.g.a större avvecklingar har jag bytt tjänst 2 ggr. efter 40. Första vid 44, tog mig ca 2 veckor att landa ett nytt jobb.
Senast vid 50, då tog det under 18timmar att få ett jobberbjudande samt en intervju(Till ett jobb jag senare accepterade). Men jag kollade runt lite, i princip hela Sverige utom Stockholm var det inga bekymmer som ingenjör att landa ett jobb i Stockholm blev man erbjuden att komma in som egenkonsult men inte anställd(Men Stockholm är inte attraktivt för mig i alla fall, för dåliga levnadsförhållanden lång pendling och dyrt boende).
Sen har de jagat mig sen dess, fick nog nåt erbjudande i veckan, bl.a. från min tidigare arbetsgivare. Men nu efter 60 har det dalat.
Men jag har idag ingen ambition att