2026-05-17, 13:19
  #5137
Medlem
BeHPNemesis12345.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Browser
Felicia har en riktig banger. 20 milj strömningar på Spotify medan vinnaren har 4 milj strömningar.
Kommer skjuta upp i rymden. Vänta bara.

Italienaren närmar sig 28 miljoner btw, och hans låt var flera klasser bättre än Felicias.
__________________
Senast redigerad av BeHPNemesis12345. 2026-05-17 kl. 13:22.
Citera
2026-05-17, 13:19
  #5138
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av poiuy1298
Nej.

Tävlingen har alltid varit en tävling för medlemmar i Europeiska radio- och TV-unionen - inte en tävling för Europeiska länder.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Europeiska_radio-_och_TV-unionen

Israel har varit medlemmar i EBU sedan dess start 1950. Även Marocko var med sedan starten 1950 och har faktiskt också varit med i tävlingen en gång - år 1980.

Väl noterat. Jag hade fel.

Däremot vad gör sådana länder i en europeisk sammanslutning?

Ska dom ansöka om EU medlemskap också? Kanske Pitcairn eller Påskön vill vara med också? Mauretanien?
Citera
2026-05-17, 13:20
  #5139
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bokki89
Snairbox, ditt argument håller inte. Deltagande i Eurovision Song Contest avgörs inte av geografi utan av medlemskap i Europeiska radio- och tv-unionen (EBU). Israel och Australien är båda fullvärdiga medlemmar och uppfyller därmed tävlingens formella kriterier. Att hävda att Israel inte borde delta saknar därför stöd i regelverket.
Samtidigt finns det anledning att granska tävlingens integritet. Röstningssystemet är inte okänsligt för påverkan och det förekommer uppgifter om att resultat kan styras eller manipuleras. Om något land ofta pekas ut i sådana sammanhang är det Israel. Skulle det visa sig att systematisk påverkan faktiskt förekommer riskerar det att underminera hela tävlingens trovärdighet oavsett vad reglerna säger.

Ok noterat!!
Citera
2026-05-17, 13:20
  #5140
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Browser
Felicia har en riktig banger. 20 milj strömningar på Spotify medan vinnaren har 4 milj strömningar.

Felicias är en bättre radiolåt.
Citera
2026-05-17, 13:21
  #5141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Juryn har väl alltid funnits i ESC. Vad menar du med att de är tillbaka?
De har inte varit med i semifinalen på några år.
Citera
2026-05-17, 13:22
  #5142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Ja otrolig produktion. Men tävlingen har överlevt sig själv. Vinner Israel nästa år blir det många som hoppar av.

Stämmer om Israel

Det känns tydligt att Israel medverkar hysteriskt och ivrigt för en propaganda seger och att därmed ha ett nytt forum för att kommunicera genom med att dom har ack så rätt i precis allting
Citera
2026-05-17, 13:22
  #5143
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wejo
Israel ligger varken "i princip" eller de facto i Afrika utan i Asien. Skrämmande dåliga geografikunskaper som visar sig här.

Ja visst är det så!

Här det rätta från Wiki

Israel is geographically located in Asia, primarily within the Middle East region of Western Asia
__________________
Senast redigerad av Snairbox 2026-05-17 kl. 13:26.
Citera
2026-05-17, 13:33
  #5144
Medlem
Comitiums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moentos
Du behöver inte ta med dig något till omprövning. Du kan tycka vad du vill om sånger, precis som sångare kan sjunga med den röst de får. Och naturligtvis hade kompositörerna betygsatt sången som den bästa trots att en halvberusad tondöv narkoman hade framfört den. Eller rättare sagt – det gjorde de förmodligen inte.

De vickade stjärtarna i början ingick kanske inte i den musikaliska ompositionen men det var ju ett skojigt uínslag. Väldigt gay. Det var gulligt när mannen med bar överkropp juckade mot honom. Vi har en hund i kvarteret som gör likadant och hoppar upp mot benen på folk och juckar. Han är visst homosexuell också och verkar bara intresserad av andra hanhundar. Arthur heter han. Festligt med en pervers hund!
Citera
2026-05-17, 13:37
  #5145
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snairbox
Väl noterat. Jag hade fel.

Däremot vad gör sådana länder i en europeisk sammanslutning?

Ska dom ansöka om EU medlemskap också? Kanske Pitcairn eller Påskön vill vara med också? Mauretanien?

Svaret fanns i länken jag skickade - men här kommer en länk till den engelska versionen:

https://en.wikipedia.org/wiki/European_Broadcasting_Union

Citat:
The European Broadcasting Union (EBU; French: Union européenne de radio-télévision, UER) is an alliance of public service media organisations in countries within the European Broadcasting Area (EBA) or who are members of the Council of Europe.

European Broadcasting Area:

https://en.wikipedia.org/wiki/European_Broadcasting_Area


Citat:
The European Broadcasting Area (EBA) is a broadcasting region defined by the International Telecommunication Union (ITU).[1]

The EBA includes some territory outside of Europe (e.g. Southern Mediterranean)


Citat:
The boundaries of the European Broadcasting Area have their origin in the regions served and linked by telegraphy cables in the 19th and early 20th centuries.

Det är alltså främst en kvarleva från Europas inflytande i regionerna - alla länder har ju styrts av Europeiska länder när tv-tekniken växte fram - mellan första och andra världskriget.


Kortfattat om anledningen - fram till andra världskriget så var det IBU som var den dominerande organisationen men denna togs över av Nazityskland så efter andra världskriget så startades European Broadcasting Union. Anledningen var det skulle finnas en organisation som kunde samordna teknik och frekvenser - just frekvenser var viktigt för TV sändes ju via marknät som det inte skulle samordnas och delas upp så kunde ett lands tv-sändningar skapa störningar osv för ett annat land. De kunde även dela med sig av tv-program och inspelningar - t ex Eurovision.
__________________
Senast redigerad av poiuy1298 2026-05-17 kl. 13:42.
Citera
2026-05-17, 13:37
  #5146
Medlem
bomhulls avatar
Riktiga skitlåtar i topp 10 denna gången. Vinnaren var typ sämst? Och vem fan röstar på israel😂
Citera
2026-05-17, 13:38
  #5147
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kollektion
Många röster kommer alltså från Turkiet eftersom hennes kille är turk.

https://x.com/universalnewsx/status/2055925305022312467
Jag kommer från Bulgarien och jag är väldigt glad för Dara och Bulgarien för vår första seger i Eurovision Song Contest.

Daras make är bulgar av turkiskt ursprung. Dara är en ortodox kristen av bulgariskt ursprung. Det finns en turkisk minoritet i Bulgarien som stannade kvar i Bulgarien efter det Osmanska rikets kollaps. Daras make är Ervin Ivanov, han är farmakolog till yrket. Bulgariska turkar är mycket välintegrerade och känner sig bulgariska. Bulgariska turkar är inte strikt religiösa och skiljer sig inte från de ortodoxa kristna i Bulgarien, deras livsstil är densamma. De som inte är integrerade i Bulgarien är romerna och vi har stora problem med dem.

Här är Dara med sin man direkt efter finalen:
https://www.instagram.com/reels/DYbALGaoRvP/

Bilder från deras bröllop:
https://eva.bg/media/cache/og_photo/crop_0%2C152%2C740%2C636/media/broeve/308/dara/DARA_D_Cover.jpg

https://eva.bg/media/cache/article_photo_above_text/crop_7%2C157%2C739%2C636/media/broeve/308/dara/1_6R5A9288_copy__2_copy_2.jpg

https://s.rozali.com/p/d/a/dara-bulka-(2)-624794-500x0.jpg?1750750569207
__________________
Senast redigerad av kokole 2026-05-17 kl. 13:43.
Citera
2026-05-17, 13:42
  #5148
Medlem
BeHPNemesis12345.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DjurgardenLions
Ein zwei drei nazi polisaj
Mo-Do vände sig i graven när han hörde den låten
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in