Citat:
Ursprungligen postat av
Alltid42
Den kristna Guden är ju hänsynslöst elak i särskilt gamla testamentet.
Jag har svårt att förstå hur många kristna försvarar honom och kallar honom god?
Jag blev själv indoktrinerade i klassisk kristen tro som barn men började ifrågasätta tidigt och tyckte Gud i många berättelser var extremt konstig.
Jag stannade kvar länge ändå för jag blev hjärntvättad med att Jesus var den enda vägen till evigt liv. Han älskade oss så mycket att han dog för oss och jag var rädd att hamna i helvetet om jag trodde fel.
Det tog lång tid innan denna rädsla släppte men sen har jag kunnat lämnat tron fullt ut.
Kristna, förklara gärna för mig varför ni ser Gud som god?
Är ju inte kristen själv eller så men jag har alltid gillat den tidiga kristna kyrkan som hade mer svängrum.
Gnostikernas logik där GT pratade om demiurgen, en sorts av gud skapad varelse som gjorde verkligheten och hade en väldigt mer brysk approach, är kul.
Deras logik var att Jesus var utskickad av Gud för att nå oss människor som var själar fast i ett köttsligt fängelse skapat av demiurgen, för att lära oss nå bortom fängelset till gud.
Rivigt tycker jag (och dom hade ju Judasevangeliet med där Judas sida av berättelsen kommer fram) plus varianter på tron som återfödelse mm. Skoj