Citat:
Ursprungligen postat av
fjollcigg
Jag såg en best of-samling med ”scam busters” häromdagen, där de gick runt och skrek på ficktjuvar, armbandstomtar och rumäner som körde med bägarspel.
Ficktjuvarna fick väl vad de förtjänade, kan jag tycka, och möjligen även armbandstomtarna. Att bägarspel är ruffel och båg är så välkänt att bluffen knappast behöver avslöjas, men visst, hittar man ingen annan att skrika på så passar de ändå mallen. Klicksen ska ju in.
Men det fanns även en fjärde typ av ”scam” som jag inte alls förstod, där de skrek på afrikaner som sålde statyer av Eiffeltornet. Hur går den bluffen till?
I sista delen räcker det för Kurt att filma, vilket räcker för dessa äckel, de blir galna. De kommer till Europa och hittar på enga lagar. "Not allowed".
De visar helt enkelt hur det ser ut i dessa turistområden runt om europa och det är ingen rolig syn.