Citat:
Ursprungligen postat av
Robokopf
Eller en trend att ledamöter i justitieutskottet och rättspolitiska talespersoner för Sveriges näst största parti knarkar och kör rattfylla?
Det är väl just dubbelmoralen och hyckleriet som gör det hela så intressant, mer än partitillhörigheten. Just att vara gammal rejv-polis, sitta i justitieutskottet, propagera mot droger i samhället, sitta i polisens insynsråd - och samtidigt knarka och köra rattfull.
Sen hjälper det förstås inte att Katja Nyberg agerat som vilken kriminell som helst i förhör och i offentligheten. Det var dock ett val hon gjorde tidigt; att neka. När hon väl försatt sig i den situationen, måste hon i princip fortsätta. Nu har allt gått så långt att hon omöjligt kan erkänna något utan att det ska se patetiskt ut.
Det som möjligen skulle funka är en total pudel. Att hon väljer en respektabel journalist att prata ut till, berätta om hur det kunde bli så här, när det började, om att det är ett beroende, och att hon sökt hjälp nu. Hon skulle kunna rama in det som att hon hade svårt att hantera pressen det innebär att vara högt uppburen riksdagsledamot, och att alkohol/droger blev en genväg för att orka.
Ljugandet och förnekandet skulle kunna förklaras med att hon saknade självinsikten vid tillfället hon kraschade, och målade in sig i ett hörn som inte gick ta sig ur.