Citat:
Ursprungligen postat av
LeeVan
Om det skulle vara de ”enda" kraven för att sundet skulle återgå till det normala så har verkligen framsteg gjorts.
Med det sagt, jag tror det när jag ser det.
Så är det.
Läste dessutom en intressant brittisk analys i veckan som gav vid handen att de rätt olika uppgifter som kommer/läcker ut från Iran skulle vara en medveten iransk strategi. Som kommit till först som ett slags hastigt lätt desperat motdrag till Trumps ombytliga uttalanden och social media-postningar, men som sedan i snabb takt medvetet tagits i bruk eftersom den (till Irans egen förvåning) fungerade rätt bra "globalt sett".
Kriget och konflikten och framförallt följderna har engagerat massor med människor, och mycket mer borta i Asien än vad vi förstår. Och genom att i snabb takt sprida två, tre eller t.o.m. fyra versioner så hittar alla nån de gillar mest. Så det är litet som med Hormuz-blockaden, som Iran tog till i desperation men som nu har visat sig vara mer potent än ett kärnvapen, och som Iran därför kommer att göra allt för att hålla fast vid. Också om man släpper trafiken fri igen (förutom när det gäller Israel och USA) så är militärstrateger och analytiker världen över 110% säkra på att Iran kommer att bygga upp ett enormt "försvar" runt Hormuz, dvs. militär kraft att enkelt och snabbt kunna stänga det igen om/när det behövs.
Vad gäller alla de spretiga påståendena från Iran så ska det enligt den analysen ha ytterligare eskalerat efter att Trump lanserade att "Iran är så sönderbombat att han inte ens vet vem som är vid makten och vem han ska prata med". För den iranska regimen, som ser på konflikten med litet andra ögon än vad Trump gör, var det i det närmaste en perfekt "smokescreen" man fick gratis. Efter det började det komma "nya uppgifter från Iran" i klump, från olika halvofficiella källor. Ofta tre eller t.o.m. fyra olika och sinsemellan motstridiga versioner, men med från källor som var noggrannt utvalda så att folket inne i Iran hela tiden förstod att det var "nåt lurt". Dvs. att alla möjliga, inklusive presidenten, utrikesministern, IRGC etc. uttalade sig om saker som de inte har nåt med att göra. Och att lägre undersåtar och hjälpredor, som aldrig normalt skulle säga ett knyst om så stora grejer, plötsligt var "talespersoner" för nånting.
En statistisk analys visar tydligen dessutom att den typen av olika uttalanden kom betydligt mer hopklumpade i tid än vad man skulle förvänta sig om de kom "random", och också att utspelen tydligt grupperades kring händelser eller uttalanden utifrån Iran. Vilket tyder på nåt slags process i stil med: "ok, nu har det hänt/nu har det sagts" + "vi behöver nog reagera" + "du säger det här, du det där och vi drar till med det här".
Enligt Iran-experter är det här en helt ny grej i Iran, där man under lång tvärtom varit väldigt noga med att både ha bara "en officiell linje" (för att signalera stor enighet och sammanhållning), och trots propagandan också varit noga med att försöka hålla sig rätt nära sanningen (eftersom det i Iran av tradition tydligen anses vara ett tecken på svaghet hos ledare om de behöver ljuga). Trump skulle nog inte vara den idealiska ledaren för Iran

.
Sammantaget gör det här förstås att man inte riktigt får ett grepp om hur Iran tänker (vilket säkert är meningen) eller vad landet planerar (vilket säkert också är meningen).
Men ur ett metaperspektiv är det litet intressant att en strikt styrd och framförallt toppstyrd teokratisk förtryckarregim visar en sån nivå av flexibel anpassning (om än orsakad av ett stort yttre tryck) och så snabbt kan vända den situationen till egen fördel. Också intressant är att precis alla de olika framträdande "maktkoncentrationerna" i Iran tycks vara med "i spelet", vilket skulle återspegla det rakt motsatta till att "kaos och osäkerhet råder överallt", nämligen att "regimen" i Iran (hur den än ser ut i verkligheten idag) är enad och samarbetar kontrollerat fullt ut.