2026-05-07, 14:53
  #133
Medlem
Guldner.Spessarts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalaskula544
Kan du länka till en mindre partisk sida än SVT?
Du tror de ljuger om stängningen? Herregud, var är din foliehatt? Båda artiklarna hänvisar till ägaren Uniper.
Citat:
Ursprungligen postat av Kalaskula544
Du verkar bara vara allmänt emot TIDÖ och ett väl fungerande samhälle för alla, inte bara eliten.
Tvärtom, men jag är kritisk till att ett oräkneligt antal skattemiljarder ska gå till subventionerad kärnkraft. Det borde man vara, om man inte är sosse, de älskar att sätta sprätt på skatt.
Citat:
Ursprungligen postat av Kalaskula544
Från svenska kraftverk.
''Svenska kärnkraftverk står i genomsnitt stilla cirka en månad per år och reaktor för planerat underhåll, så kallad revision. Utöver detta förekommer oplanerade stopp, vilket innebär att den faktiska driftstiden varierar, och ibland kan reaktorer vara avstängda under betydligt längre perioder vid tekniska problem eller reparationer''


Klart vi ska ha kärnkraft så vi har energi året runt oavsett väder. Gärna flera stycken stora kärnkraftverk runt om i Sverige.

Mindre vindkraft då dessa kostar för mycket helt enkelt och skadar miljön och stör naturer.. samt ser så fula ut.

Kommer du ihåg vintern när Sverige fick panikelda olja pga vindkraften stod helt stilla pga ....... vädret? Så miljövänligt, så smart..så grönt!

''Ja, det stämmer att det oljeeldade Karlshamnsverket har tagits i drift vid tillfällen då vindkraften producerat för lite el och elsystemet haft små marginaler, vilket SVT rapporterat om vid flera tillfällen.''
1. Ja, vi måste ha kärnkraft, den är redan idag omistlig för vår elförsörjning. Stating the bleeding obvious...
2. Vi har redan ”flera stycken stora kärnkraftverk runt om i Sverige”, du får nog läsa på där...
3. Ja, det är ett aber att behöva elda olja när kärnkraftverken står stilla. Och när vindkraften gör det.

Var det något mer du undrar över?
Citera
2026-05-07, 15:16
  #134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Devalvera
Northvolts VD Peter Carlsson säger att om Socialdemokraterna hade suttit i regering så hade Northvolt inte gått i konkurs. Men nu när Tidöregeringen satt i regering så kraschade Northvolt, enligt Carlsson.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasterbotten/peter-carlssons-harda-kritik-saknade-regeringens-stod-i-northvoltkrisen-valdigt-besvikna

Har Carlsson rätt?

Kanske det. socialisten hade väl sin vana trogen lagt beslag på arbetarnas inkomster och egendom och pumpat in detsamma i det sjunkande skeppet. Förr eller senare får dock socialisten slut på "någon annans" pengar och då vore den oundvikliga konkursen ändå ett faktum.
Citera
2026-05-07, 15:25
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tja10000
Högern har fobi mot allt som har med bidrag att göra. De tar gladeligen 55% av företagets intäkter i skatt, men vänder rygger när 5000 familjer i en liten stad riskerar att förlora sina inkomstkällor. Samtidigt gnäller de på folk som lever på socialbidrag när de har så anti-arbetare politik.

Nu har du visst "missförstått" något grundläggande. socialistens centrala agenda går som bekant ut på att "befria" arbetarna från rådighet över inkomst och egendom till förmån för inkompetenta kleptokratiska korrupta socialistiska politikers förvaltning och vidare förskingring, vilken inkluderar socialistens eget berikande samt finansiering av vad skattebetalarna vare sig beställt eller efterfrågat. Mer "anti-arbetare politik" än så finns väl knappast?
Citera
2026-05-07, 15:54
  #136
Medlem
Vi tackar Gudarna för att staten Inte la sej i mer i detta leklands projekt!! - Nu inväntar Vi att samma sak inträffar med Grönköpings grönstålprojektet också läggs till handlingarna innan Ev (s/v/c/mp) slår sina klor i detta experiment med våra skattekronor! AMEN!!
Citera
2026-05-07, 15:56
  #137
Medlem
HerrGickhans avatar
Varför ger man denna odugling tv-tid? Refaat El-Sayed fick ingen sådan. Han blev bespottad i stället. Att pajasen vill att staten ska ge honom pengar är ju rent patetiskt. Det lyckades med ingenting, men än att ge PC 200 miljoner för sina värdelösa aktier. Ska public-service-avgiften användas för att rättfärdiga denna odugling?
Citera
2026-05-07, 15:57
  #138
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Guldner.Spessart
Jag tror inte på planekonomi, låt marknaden sköta det.
Då är vi överens, inga bidrag till gröna bedrägerier å misslyckade batterifabriker.
Citera
2026-05-07, 16:27
  #139
Medlem
Guldner.Spessarts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brukstrask
Då är vi överens, inga bidrag till gröna bedrägerier å misslyckade batterifabriker.
Jaha, jag missförstod dig då, jag trodde du ville att många hundratals skattemiljarder ska bygga ny kärnkraft, sorry.
Citera
2026-05-07, 17:21
  #140
Medlem
bergsdals avatar
så S är idiotier som finansierar sjunkande skepp? bra att veta
Citera
2026-05-07, 17:41
  #141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EttTillKonto2
Miljardärer som tigger allmosor imponerar inte. Men visst, något är det som skaver när Tidö lovar hundratals miljarder till den som bygger olönsam kärnkraft men stilla ser på när ett kritiskt industriprojekt går om intet. Skellefteå sågs nog som en alldeles för röd kommun.
Du har missförstått statens inblandning i kärnkraftverksutbyggnaden. Det staten gör är att garantera en viss summa / kWh till företagen som bygger kärnkraft.

Skulle du vilja investera sjukt mycket pengar i att bygga ny kärnkraft, och att sedan en regeringen inför gigantiska subventioner på vindkraftverk och solkraft, så du sedan tvingas i konkurs?

Du kan inte jämföra att starta en cykelverkstad och att sälja el från kärnkraft. Det kostar många många miljarder och det tar lång tid innan du fått tillbaka din investering.. bara byggandet tar mången år...
Citera
2026-05-07, 18:03
  #142
Medlem
James-bs avatar
Yepp han har rätt.
Citera
2026-05-07, 19:29
  #143
Medlem
Split-eds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
MP som hotade AP fondens styrelse borde få ansvara för förlusterna.

Har du några länkar till detta? Det här vill jag fan läsa om, kokar inombords
Citera
2026-05-07, 20:06
  #144
Medlem
Det han menar är att S är de enda som hade varit tillräckligt dumma att fortsätta sponsra bedrägeriet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in