2026-05-06, 07:27
  #1
Medlem
Riksreptilens avatar
Tveksamt om det är ett arv efter diktaturen då den föll 1974 under sk nejlikerevolutionen

https://www.tv4.se/just-nu/6vdDCPI7lmlJhKBEdUf6Qy/15-portugisiska-poliser-misstanks-for-tortyr?utm_source=tv4.se&utm_medium=shared_link

" 15 poliser har gripits i Portugal, misstänkta för att ha torterat och begått övergrepp mot försvarslösa offer de frihetsberövat.

Tisdagens gripande är den senast utvecklingen i en pågående polisskandal där tidigare nio poliser gripits för rättsövergrepp. Under dagen har polis och utredare gjort razzior på ett 30-tal platser, bland annat två polisstationer i Lissabon.

De totalt 24 poliserna utreds enligt ett uttalande för flera fall av tortyr, våldtäkt, maktmissbruk och grov misshandel. Portugisiska medier rapporterar att de flesta offren är papperslösa migranter, hemlösa eller missbrukare.

Polischefen Luis Carrilho säger att allmänheten fortsatt kan känna förtroende för landets polis. "
__________________
Senast redigerad av Riksreptilen 2026-05-06 kl. 07:28. Anledning: Bättre stavning i rubrik främst
Citera
2026-05-06, 07:38
  #2
Avstängd
Severlohs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Riksreptilen
Portugisiska medier rapporterar att de flesta offren är papperslösa migranter, hemlösa eller missbrukare.

Illegala invandrare, zigenare, och pundare alltså. Vem bryr sig?
Citera
2026-05-06, 07:45
  #3
Medlem
halaltarzans avatar
Tja, dåliga politiska beslut kanske gör att polisen tappar tålamodet?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in