Citat:
Ursprungligen postat av
spoiler
"Det började som ett personalbråk. Det slutade med dödshot och saboterade bilar. Hur kunde Göteborgs stad låta det gå så långt? Vårdbiträdet Rabie har flytt från skandalboendet Granliden – efter mardrömsmötet på parkeringen.
/.../
Allt började 2023. Enligt honom själv sa han ifrån när en kollega pratade ”illa” om de äldre på ett annat språk."
https://arbetet.se/2026/03/09/fullt-kaos-pa-aldreboendet-rabie-hotades-med-pistol-jag-ar-radd/
Kan lägga till skandalen i ett annat omsorgsboende , där en etnisk grupp ( somalier) i majoritet gaddade ihop sig mot brukarna genom att strunta i deras vårdbehov och tala illa om de boende dagligen. Hot har förekommit när nattpersonalen helrre ville sova än att hjälpa att byta blöjor,
Västa av allt - Cheferna lät det pågå under flera år . De krävdes ett radioprogram ( Kaliber) som berättade hela historien ur en boendes synvinkel ( Henrik)
https://www.sverigesradio.se/artikel/vanvard-i-goteborg-politiker-lamnar-efter-hard-kritik
Hela nämnden för funktionsstöd har avgått ( där satt mest såssar och vänsternissar) De lär gå fria , trots att de har det yttersta ansvaret
Vi har alltså förskolepersonal som inte kan prata svenska med barnen , vanvård på specialavdelningar , hot och våld inom personalgrupper och psykiskt sjuka blattar som jobbar inom hemtjänsten.
Allt detta stolt anfört av en röd koalition ( s och vp ) Med Attenius i spetsen vars största merit har varit att gå ut med förslaget om ny typ av folkblandning genom att bygga hyreshus för nyanlända mitt i medelklassområden som bor där för att slippa mångkulturen
Går jättefint Göteborg !
där till är hela innerstan belamrat med stora ytor av arbetsplatser för att bygga och förtäta centrum samt att få klar västlänken . Efter 8 år är det inte ens halvfärdigt ... Det som vi fått hitills talar för att Göteborg har fått fnatt på att bygga stora rektangulära modernistiska lådor , med betongöken emellan.