Citat:
Ursprungligen postat av
Mohave
Jag har hyrt en båt i Örebro i sommar. Tänkte åka runt i Hjälmaren. Tips på bra hamnar och ställen att ankra?
Hej Mohave,
Trevligt att du inte länkade till ett klipp på den fruktansvärda sajten YouTube i denna tråd, såsom din bilresa i Alperna-tråden.
Jag skall även här försöka hjälpa dig, och återigen saknas det extremt mycket information och jag upplever detta som oerhört frustrerande. Hur länge skall du vara iväg? Hur många blir ni? Budget?
Jaja, lite skit på ugnsplåten rensar magen.
Hjälmaren är en oerhört vacker plats och det finns många naturvikar och bra stopp längst vägen. Örebro Gästhamn är en bra start-/slutpunkt, närhet till butiker m.m. för att bunkra upp inför din långa/korta vistelse (återigen, information saknas!) samt ett Systembolag inte så allt långt därifrån. Jag kan återkomma med vad du kan inhandla på Systembolaget om du vore intresserad av detta givetvis.
Vinön, största ön i Hjälmaren, finns massa mysiga restauranger och caféer där nu under sommaren och bra ankarplats. Jag rekommenderar glassen Nogger i glassbaren. Naturskön dessutom, så du kan vandra barfota genom skogen och slå upp tält.
Katrinelund, finns en sjökrog där som är extremt överprisad men trevlig. Sjökrogen har egna ankarplatser som du får plats i med din Utter 5000.
Hampetorp, bra övernattningsläge men inte mycket mer än så. Ankarplatsen är mittemot Vinön.
Hjälmare Docka, häftiga slussar för dig som gillar stora maskiner, mycket historia kring det. Caféer m.m. finns där också så att du kan unna dig en redig kanelbulle med extra strösocker ovanpå såsom du gillar det.
Undvik Oset och Rynningeviken, fågelskyddat område och massa skyddszoner som begränsar resan oerhört. Jag bajsade nästan ner mig där. Inget att se förutom naturen som du ser på ovan platser.
Norra Hjälmaren/Östra Vikar där är du helt ensam när du ska tömma dig, där får du vara ifred.