Citat:
Ursprungligen postat av
HejFrans
Du påstår två saker samtidigt
1. Universum har alltid funnits
2. Tiden började för ~14 miljarder år sedan.
De går inte riktigt ihop. Om tiden börjar vid Big Bang, så finns det inget “innan” i vanlig mening. Då blir ordet “alltid” ganska meningslöst.
Du får gärna utveckla vad menar du egentligen?
Jag skrev "alltid" inom citationstecken för att markera att "alltid" just är 14 miljarder år. Tid är en funktion av expansion, men sådan fanns inte i den singulära nolldimensionella punkt som definierade universum innan big bang. Begrepp som evighet och oändlighet är mänskliga fantasier, de existerar inte i verkligheten.
Citat:
Ursprungligen postat av
HejFrans
Dessutom, "per definition" är inget argument, snarare ett sätt att slippa argumentera.
Universum är något vi definierar som allt som finns.
Citat:
Ursprungligen postat av
HejFrans
Du hänvisar även till ett "kvanttillstånd" före universum.
Förutsätter inte det redan någonting med fysikaliska lagar, samt en form av struktur och existens?
Men enligt dig är det ingenting; hur går det ihop?
Det är riktigt, men lagar kräver ingen fysisk existens i ett rum.
Citat:
Ursprungligen postat av
HejFrans
Du missar ju att förklara varför något finns och flyttar bara frågan ett steg bakåt.
Exakt samma kritik som riktas mot gud gäller ju även här också.
"Varför" är inte en vetenskaplig fråga. "Hur" är en vetenskaplig fråga, och den kan besvaras. Svaret "gud" är å andra sidan inte vetenskapligt tillfredsställande i de formuleringar som hittills har givits.
Att spekulera i "varför" får filosofer och religiösa göra, det är dömt att ge koma, hjärnblödning och psykos att söka svaret på de "yttersta" frågorna.
Citat:
Ursprungligen postat av
HejFrans
Sen gör du ett klassiskt kategorimisstag med ditt antagande om att Gud måste ha skapats.
I klassisk teologi definieras Gud inte som något inom universum som behöver en orsak.
Utan gud definieras som evig, utanför tid och rum och den första orsaken.
Så frågan "vem skapade gud" är detsamma som att fråga “vad orsakade den första orsaken?" , vilket missar själva definition.
Jo, men det går alltså inte att jämka med de vetenskapliga rön som föreligger på området. Något "utanför tid och rum" är meningslöst.
Citat:
Ursprungligen postat av
HejFrans
Sen hänvisar du till en teori som enbart förklarar hur universum utvecklades.
Men den förklarar inte varför det finns lagar överhuvudtaget
varför något existerar istället för inget.
"Varför" är inte en vetenskaplig fråga. "Hur" är en vetenskaplig fråga, och den kan besvaras.
Citat:
Ursprungligen postat av
HejFrans
Det verkar även som du har missat att enbart är en teori? Teori är inte fakta.
Har du missat grundläggande vetenskapliga regler?
Teori är den högsta formen av fakta vi känner, det vill säga ett fullständigt system med prediktiv kraft, som i allmän relativitetsteori, evolutionsteori med flera. Du misstar som så många andra begreppet för hypotes = kvalificerad gissning.
Citat:
Ursprungligen postat av
HejFrans
Inflation är likagärna ren rappakalja så vitt jag bryr mig, eftersom att den inte löser grundproblemet med initiala villkor. Vilket är något man inte bara kan vifta bort.
Inflation undviker dessutom att adressera hur extremt osannolikt det är.. Vilket är lite oseriöst.
Inflation löser universums extrema homogenitet, så som i den kosmiska bakgrundsstrålningens temperatur. Det löser också frågan hur partiklar alstras genom virtuella par. Det löser problemet med att ingen gravitation hindrade den initiala expansionen, det vill säga att alla partiklar beter sig som fotoner innan Higgs-fältet inträder vid någon tillräckligt "låg" temperatur.
Det är en hypotetisk förklaringsmodell, men vi vet faktiskt inte.