2026-05-04, 07:41
  #37
Medlem
DonaldBidens avatar
Samtliga riksdagspartier har varit ganska tydliga i sitt stöd för USAs och Israels illegala anfallskrig mot Iran.

Att de nu vill ta avstånd är så klart helt irrelevant.
Samtliga partier har visat att stödet för Israel står över alla andra politiska frågor sammantaget.
Citera
2026-05-04, 08:25
  #38
Medlem
Perfabs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aegor
Fattar man inte att Iran är fientligt inställt till Sverige, och resten av väst?
Europa skulle givetvis skickat allt man har till Hormus för att skydda sin handel..
Helt rätt. Tyvärr är det viktigaste i västeuropa att bli omvald.
Citera
2026-05-04, 09:14
  #39
Medlem
Gyxens avatar
SD får säkert mutor från zionistiska lobbyister eftersom att de så tydligt böjer knä för den zionistiska terrorstaten Israel.
Citera
2026-05-04, 09:18
  #40
Medlem
TELAVIV91s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Batagare
Får intrycket att Trump starta kriget på eget bevåg, rådgjorde inte med någon, varken med kongressen eller senaten, FN, EU och Nato. Vi får se om det blir ett evighetskrig, som nästa president ärver.
Vadå inte for intrycket, det är ett faktum att han och regeringen gjorde det på eget bevåg. Dock har aktioner mot Iran allmänt stort stöd i etablissemanget.
Vad hans slutliga mål är och om det ens står klart för dem själva, vet vi inte. Den allmänna kaoset kan vara ett mål i sig, för att skada Kina och för att usa så småningom ska kunna lägga korten i den ordning de önskar
Citera
2026-05-04, 09:19
  #41
Medlem
Vilken jävla förrädare!

Åkesson är total judeslav. Helt köpt och skattad av utländsk påverkansoperation.

Bra jobbat att lyckas med att ta den enda sanna gräsrotsrörelsen som protesterade mot globalism och rasblandning och spola den rakt ner i toaletten.

Någonting hände när han hade sin långa timeout i samband med spelmissbruket. Där fick Israels agenter tag i honom och vilka hållhakar de än kan utpressa honom med så blev SD ett helt annat parti.
Citera
2026-05-04, 09:30
  #42
Medlem
grey.eagles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Devalvera
I dagens partiledardebatt fick partiledarna frågan:

”Var det rätt av USA och Israel att anfalla Iran?” Den enda som svarar JA var Jimmie Åkesson.

Vi har den värsta oljekrisen sedan 70-talet. ECB prognostiserar extremt dåligt år för Europa. Åkesson säger han vill störta regimen i Iran. Alla vet vad som händer när det blir kaos i Mellanöstern => migration till Europa.

Varför stödjer Åkesson kaos i Europa? Varför är SD det enda parti som stödjer Israels krig i Mellanöstern?
Var väl fler som uttryckte stöd för att fälla regimen där, även S.
Citera
2026-05-04, 09:37
  #43
Medlem
Orsaken är att ingen Sverigedemokrat har någon sin själv gjort militärtjänst, och eftersom 90% av dem är incels så har de inte heller några barn som kommer att göra militärtjänst. Då blir det mycket lättare att tala om att andra skall gå i krig
Citera
2026-05-04, 09:43
  #44
Medlem
SD är ok med Israels/USA´s krig men klagar när folk flyr till Sverige.......


Kan man vara mer efterbliven/Israelhora?
Citera
2026-05-04, 11:09
  #45
Medlem
hakro807s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Devalvera
Varför är SD det enda parti som stödjer Israels krig i Mellanöstern?
Detta är ju en jävligt intressant fråga. Är det för att "own the Muslims" är ett självändamål för dem, är partiledningen mutad av Israel eller vad handlar det om? Nu är jag ingen stor vän av Irans ledning, men det är knappast som att de stör Sverige mer än vad Israel gör.

Sedan är det ju ett sjukt jävla hycklande att SD glatt stödjer europeiska judars etno-religiösa kolonisering av Mellanöstern men har jävligt svårt med muslimers etno-religiös kolonisering av Europa.
Citera
2026-05-04, 11:52
  #46
Medlem
baggebo1s avatar
SD är köpta av Israel. Det finns ingen mer precis definition på landsförrädare än att du får betalt för att gå främmande makts ärenden. Hade det handlat om vilket annat land som helst hade utredningar kring SD börjat för länge sen.
Citera
2026-05-04, 12:05
  #47
Medlem
kyrkstockens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FB-konto
Knappast men SD är inte antisemiter. Frågor på det?
Finns det någon som helst koppling i detta?

Inte antisimit = ok bomba flickskolor i Iran?

Är alla andra partiledare antisemiter?
Citera
2026-05-04, 12:09
  #48
Medlem
Ilimitados avatar
Jag kommer aldrig förstå varför västpolitiker trampar på shiaislam och samtidigt struntar i sunni. Det är sunni som skapar alla problem med islam. Nämn något problem shiamuslimer har skapat för Europa. Alla jävla terrordåd och nerbrunna kyrkor är sunniters verk. Vi borde istället stödja shia mot sunni.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in