Det är den vänsterliberala makteliten som skapat en massa problem och när någon påpekar det då kallas denne populist eller rasist.
Vi såg jo vad som hände i det politiskt korrekta England där polisen och socialtjänsten vägrade hjälpa unga brittiska flickor som under decennier.... våldtogs av invandrargäng med pakistansk och arabisk ursprung.
https://bulletin.nu/detta-ar-storbritanniens-grooming-gang-skandal
Det visar också att när folk från avlägsna kulturer med muslim-chauvinistisk övertygelse kommer till Europa då är det fritt fram för de att våldta icke-muslimer, precis som deras sk profet gjorde när han härjade.
"Förövarna valde medvetet vita flickor
Det finns ett genomgående mönster i utredningarna: förövarna var övervägande muslimska män med ursprung i Pakistan, Mellanöstern och Östafrika. I både domstolsutlåtanden och polisförhör framgår att många medvetet valde vita flickor som offer för att de var icke-muslimer och sågs som ”lätta byten”.
I en studie från universiteten i Reading och Chichester framkommer att enbart i Rotherham åtalades en av 73 muslimska män för inblandning i övergreppen - och då räknas inte de som aldrig greps. Flera av förövarna kallade offren för ”vita horor” och ”vita slampor” i domstolsutlåtanden."
Varför Tyskland, Sverige, Belgien, Frankrike, Holland, Danmark, etc. har lagt om kursen vad gäller migrationspolitiken?
De som föreslog detta för 20 år sedan blev kallade rasister av media och vänster-liberala politiker och nu genomför man detta i de flesta länder i EU.
Polen vill inte vara efterklok och ser att inget EU land har lyckats integrera muslimer och då talar vi också om länder som haft kolonier i Afrika och Mellanöstern och känner till deras kultur och har stora ekonomiska resurser och ändå har misslyckats så varför skulle Polen gå samma väg?
När vi har bevis på att det är fel väg att gå.
Vår liberala demokrati har stora brister, nu ser vi hur den den galna klimatdoktrinen knäcker industrin och jordbruket i EU, företag flyttar sin produktion till Asien och i vi får arbetslöshet.
ETS 1 och 2 och Fit for 55 borde skrotas.
PS
För 20 år sedan hade EU lika stor BNP som USA idag är det bara 50%.