Citat:
Ursprungligen postat av
Basfakta
Okej, tack. Jag snurrade omkring på nätet i går men kunde bara hitta denna med kort pipa och någon slags Colt-variant. Där stod det också att ammunitionen var 11 mm på många armérevolvrar. "Vår" revolver är väl 9 mm om jag förstått rätt.
Med tanke på alla gamla militärer (och deras söner) så kan det ju ha funnits någon som tog med familjens åldriga armévapen till Tunnelgatan. Rotar runt i ämnet av ett specifikt skäl just nu, research och inget annat.
Jag är sannerligen ingen expert på området, men har några aningar inlagrade.
Gällande revolver m/58 (S&W mod. 12) så var det ett lättviktsvapen särskilt utvecklat för syftet personskydd för piloter inom flygvapen. Det var nog en ganska dysfunktionell pjäs och dess korta pipa innebar tämligen usel precision på avstånd längre än några meter. Duger till inte så mycket annat än att avvärja omedelbart överfall på person.
Det fanns fler vapen i serien inom flygvapnet, olika varianter av S&W mod. 10 (m/58B, C och D). Dessa hade längre pipor än pilotrevolvern. Användes vid övervakning av flygplan på flottiljer samt i känsliga verksamheter som radarcentraler och liknande.
Som jag förstått det var det endast i flygvapnet denna serie revolvrar fanns, även om det finns påståenden om annat. Samtliga var i kaliber .38 Spl, det vill säga med för korta trummor för ammunitionen i fallet MOP (och inte heller dimensionerade för kraften i Magnumladdningen). Men de skulle förmodligen gå att manipulera för att kunna avskjuta .357.
Vad gäller revolvrar inom svenska försvaret i allmänhet så blev sådana med tiden en alltmer perifer företeelse. De revolvrar som användes i mer historisk tid kan knappast avskjuta .357.
Gällande revolvrar inom militär, polis, tull, kustbevakning osv i Norden så verkar det ha blivit ett alltmer sällsynt inslag mot 1900-talets mitt. Förutom i svenska flygvapnet så fanns revolvrar inom norsk polis (S&W mod. 10 och 11 .38 Spl). Det är vad jag kan erinra mig, kan finnas ytterligare exempel.
Man får anta att försvaret skrotade eller behöll utrangerande modeller som beredskapsmateriel. Som alltid är fallet när något kan ha MOP-anknytning så uppstår skrönor, i detta fall av typen att det fanns en massa revolvrar som folk norpade och bara gick hem med. Jag är svårt tveksam till sådana uppgifter. Men det är kanske inte otänkbart att funktioner som burit ett personligt vapen övertagit detta i laga ordning när det utrangerats. Man kan gällande det erinra om att polisen var mycket restriktiv med att bevilja licens för kortpipiga revolvrar (de ansågs vara "inadekvata" för målskytte).
Om det sipprade ut icke registrerade revolvrar från försvarsmakten och som hamnade hos folk så avspeglades det i varje fall inte i de vapenamnestier som anordnades på nittiotalet. Det lämnades in endast enstaka revolvrar .357. Den stora massan vapen som lämnades in var annars typiskt ärvda och oregistrerade.