Citat:
Ursprungligen postat av
kalkryggar
Den bästa amerikanska är och har alltid varit Seinfeld. George är en underbar karaktär.
Att skratten är pålagda är inget nytt. På den tiden det begav sig så forskades det på detta och de som såg det på tv upplevde det som roligare och tyckte det var mer underhållande med skratten även om det är helt uppenbart att det bara är pålagda skratt.
Saken är den att man har lättare att skratta mer när andra är med och skrattar. Det har såna som sätter upp teater kommit fram till.
Brukar man inte prata om att Lödder var den första sit com serien? Vet inte vad den heter på originaltitel dock.
Lödder är den första jag minns. Men jag vet att USA haft långt tillbaka tex. någon som heter"honeymooners". När MTV var nytt kunde man även se svartvita "Lucy" något och en talande häst i ett annat.
Albert och Herbert var ju sitcom baserat på en engelsk sitcom från 60-talet.
De har nog funnits länge.
Här fuska jag och googla:
Den första sitcomen (situationskomedin) anses ofta vara Mary Kay and Johnny, som sändes i USA mellan 1947 och 1950. Denna serie var banbrytande då den utspelar sig i en vardagsmiljö och följde ett gift par, vilket satte grunden för genren. Även om genren uppstod tidigare i radio, var detta en av de tidigaste i TV-formatet