Citat:
Ursprungligen postat av
EnoughisEnough
Svårt att ha rätt mer än i stora drag dock, väldigt lite blir officiellt i Iran när det gäller maktstrukturer och liknande.
Olika falanger har bidat sin tid men vi hade hamnat i en liknande situation i samband med Khameneis närstående död oavsett, i princip allt tyder på det.
Mojtaba hade troligen aldrig kunnat få posten som högste ledare utan IRGCs påtryckningar men dom har samverkat under många år, IGC har vuxit sig för starka för politikerna, Väktarrådet och Artesh att hantera.
Det är ingen post som ska gå i arv och det påstås även att fadern inte ville se honom där. Hans rådgivande brev finns inte heller av någon anledning.
Lite svårt att sia om vilken framtid IRGC-topparna ser med landet men uppenbart var Mojtaba deras solklara högste ledare och resten hade fått anpassa sig till en ny verklighet.
Ibland förmedlas liknande i medierna, kritik förekommer definitivt, men även där har funnits olika agendor. Sen har vi ju inte sett en liknande situation tidigare så det känns allvarligare nu.
Jag är nyfiken på att höra vad du tror om senaste utvecklingen och de rykten som cirkulerar.
Att man nu ser ut att ha lämnat idén att förhandla, visar up misiler och avfyrningslastbilsrampar i Tehran. Samt att det cirkulerar rykten att presidenten, talman och utrikesministern är satta i husarrest. Även att det finns röster att Iran borde attackera USA flotta.
Vet inte hur mycket av detta som är sant. Kanske du vet mer och kanske det under dagen klarnar om vad som är sant.
Som ett exempel om vad som sägs nu kan jag ge detta citat.
Why Are Social Media Claims Being Taken Seriously? Under normal circumstances, claims about house arrests, detentions, or internal purges would be dismissed as conspiracy theories. This time, however, the situation is different. These claims were not limited to anonymous accounts. They were amplified by Gulf- and Saudi-aligned commentators and eventually echoed on major platforms like CNN. For instance, a Saudi-aligned analyst claimed that Ghalibaf, Araghchi, and even President Pezeshkian had been placed under house arrest by the IRGC.
https://x.com/EmreUslu/status/2046799041376268747
Jag tycker att hela det inlägget var läsvärt.
Det vi diskuterade om det var inre konflikt eller om jag förstod dig rätt, snarare en naturlig situation av en maktövergång, där ledaren dött och den nya är frånvarande. Låter ju inte helt ologiskt.
När vi hade covid och vår ledare visade sig vara svag tog folkhällsomyndighetern över en del av makten, så det är ju egentligen inte konstigt att IRGC nu gör det, för oavsett vad vi tycker eller tror om Mojtaba är han en oerhört svag ledare.