Citat:
Ursprungligen postat av
Uptown018
Måste läsa om det där. Har missat det.
Ja — det skickades polisförstärkningar till Gotland efter den uppmärksammade misstänkta gruppvåldtäkten 2016, men det jag hittar beskriver det som förstärkta polisiära resurser, inte uttryckligen att “kravallpolis” skickades dit.
Enligt SVT Nyheter klassade polisen situationen som en särskild händelse efter starka reaktioner på ön. Förstärkningarna skulle bestå av utredare och poliser som skulle arbeta trygghetsskapande, eftersom misstänkta personer och åklagare blivit uppsökta i hemmet och stämningen beskrevs som hätsk.
Senare rapporterade SVT Nyheter också om stor polisbevakning vid manifestationer på Gotland samma period, där polisen förstärkt sin närvaro för att upprätthålla ordningen.
Så korrekt sammanfattat:
Ja, extra polisstyrkor skickades till Gotland.
Nej, i källorna beskrivs det inte tydligt som kravallpolis/insatsstyrka.
Snarare handlade det om ordningspolis, trygghetsskapande resurser och utredare.
Om du menar en specifik händelse
Det finns flera uppmärksammade fall på Gotland genom åren. Men om du menar 2016-fallet i Visby, då är svaret ovan det mest sannolika.