Citat:
Ursprungligen postat av
Nummer-1
Den installerade effekten för kärnkraft i Sverige är 6,9-7 GW, alltså typ 1,2 GW per reaktor i snitt. 8000 MW(eller 8 GW) blir då ca 7 st genomsnittliga reaktorer!
När är dom 7 reaktorerna färdigbyggda då, så att vi kan börja förse de här nya datacenter-satsningarna med ström menar jag, de som ska stödja AI-utvecklingen och göra alla akademiker i Sverige arbetslösa!

Nja, jag tror att du kan behöva lite info.
Tittar man på elproduktion i Sverige (och förbrukning sedan säg 2010. Under 15 år då. Så har:
* Förbrukningen
minskat med 13.4 TWh. Den var alltså så mycket lägre 2025 än 2010.
* Elproduktionen
ökat med 22.3 TWh.
* Så var tar nu överskottet på 35.7 TWh vägen? Jo, överskottsproduktionen exporteras. Överskottsproduktionen måste ta vägen någonstans. Alla borde kunna begripa det.
* Men säger nu dom som inte kan så mycket men har mycket fantasier, har inte kärnrkaft lagts ned? Är det inte kris? Hur kan det då finnas massiv överskottsproduktion?
Jo, kärnkraften har minskat med 11 TWh. Bara det att annan elproduktion har ökat mycket mer.
* Svenska Kraftnät har redan beviljat inkoppling av 1500 GW datacenter. Antar vi att det är konstant effekt 7/24 så blir det 13 TWh på ett år. Dvs halva överskottet i Sverige. (Sedan kommer de nog inte gå på maxeffekt hela tiden).
SvK skulle kunna bevilja 1500 GW till. Då används hela överskottsproduktionen och nettoexporten bli 0. Men ska mer än 3000 GW anslutas behöver elproduktionen öka. Elproduktionen kommer också öka om priset ökar och överheten inte hindrar. Men nu är elpriset för lågt och överheten är mycket hindrande.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nummer-1
Fast det är klart att om vi kan kallställa bostäderna
Att dra ned på fjärrvärmen löser inget.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nummer-1
men det bästa är nog ändå att så många som möjligt lämnar det här jävla landet så fort som det bara är möjligt så att vi kan vara riktigt säkra på att strömmen räcker till!
Du är lite rädd för överskottsproduktionen?