Citat:
Jo Raya är en klar uppgradering över Kepa, speciellt vad gäller räddningar. Dock såg det lite vilset ut mot Bournemouth på samma sätt som mot City trots att Raya spelade. Mycket förvirring hos målvakt och backar när motståndarna inte pressade, såg nästan lite komiskt ut när Raya stod med bollen i 30-45 sekunder åt gången.
Men om City ligger på och skapar chanser så känns det ju "lugnare" med Raya i mål än Kepa som kan göra lite vad som helst (som vi såg på City's 1-0 i finalen).
Det största frågetecknet är hur ni klarar den fysiska biten. Rice och Zubimendi har sett slutkörda ut ett tag och om City har en till växel att lägga in så kan det bli riktigt tufft. Sen har ni väl lite oflyt då det känns som hela offensiven har lyckats pricka in en formsvacka samtidigt, så om ni inte får ett hörnmål eller liknande så undrar man vart målet ska komma ifrån.
Tror det blir en ganska jämn och tråkig match som det ofta blir när mycket står på spel.
Men om City ligger på och skapar chanser så känns det ju "lugnare" med Raya i mål än Kepa som kan göra lite vad som helst (som vi såg på City's 1-0 i finalen).Det största frågetecknet är hur ni klarar den fysiska biten. Rice och Zubimendi har sett slutkörda ut ett tag och om City har en till växel att lägga in så kan det bli riktigt tufft. Sen har ni väl lite oflyt då det känns som hela offensiven har lyckats pricka in en formsvacka samtidigt, så om ni inte får ett hörnmål eller liknande så undrar man vart målet ska komma ifrån.
Tror det blir en ganska jämn och tråkig match som det ofta blir när mycket står på spel.
Ja Raya kan ibland vara onödigt oförsiktig i sitt spel och skapa potentiella chanser för motståndarna från ingenstans. Han är dock mycket bättre i luftrummet, även fast han är kortare, plus alla magiska räddningar han gjort den här säsongen gör honom otroligt viktig för Arsenal.
Håller med om att Zubi sett sämre ut det senaste, men han var faktiskt bäst på planen senast mot Sporting. Tycker han verkligen höjde sig defensivt och mer vertikal i passningarna där, och hoppas han kan fortsätta på det spåret här.
Sånna här matcher brukar alltid hypeas upp så mycket, men som du säger så blir det ofta mycket tråkigare och försiktigare i verkligheten.
/s
