2026-04-13, 19:59
  #104029
Medlem
Kundalinis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rallykalle69

Samt att det kostar människoliv. Ca 20 talet vad jag förstått.



Ganaka kul att sekreteraren i föreningen Dumpen, Katrine, också är sekreterare i Psykiatriska Riksföreningen för Sjuksköterskor - https://psykriks.se/?page_id=64 - och hennes man forskar på självmord.

Hon bidrar till självmorden och han studerar dom.
Citera
2026-04-13, 20:35
  #104030
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av rallykalle69
Förutom SD är det väl inga politiker (som lever i rationella verkligheten) som är speciellt imponerad Dumpen?

Knappast. De gör vad som helst för att få uppmärksamhet.
Citera
2026-04-13, 20:35
  #104031
Medlem
Ankan-mannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lipanovska100
Hur går det med Saras behandling?
Den går väldigt bra, från att varit i palliativt tillstånd till att ragga gäddor och uppträda i offentlig video och lova utbilda i nämnda fråga måste behandlingen betecknas som väldigt bra. Det långsiktiga utfallet är mer tveksamt, speciellt om hon blir dömd till finka, då finns risk att hon hamnar i ett palliativt tillstånd igen.
Citera
2026-04-13, 20:46
  #104032
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Fredrik.Forsmark
När man läser en del inlägg här inne blir det rätt uppenbart att vissa saknar både förankring i verkligheten och en grundläggande förståelse för hur saker faktiskt fungerar.

Det verkar finnas en föreställning om att allt som är sant automatiskt borde vara fritt fram att publicera. Det låter ju enkelt, nästan tilltalande. Men verkligheten är inte så konstruerad. Ingen människa är felfri. Det innebär att i princip vem som helst, du, jag, grannen, skulle kunna få gamla misstag uppdragna i ljuset och uthängda för allmän beskåda

Frågan är då, hade du verkligen velat det? Eller tänker du att just du är så pass oantastlig att ingenting du gjort någonsin skulle kunna vinklas till din nackdel? Det är en ganska djärv hållning.

Visst, man kan tycka att vissa förtjänar att hängas ut. Och i enskilda fall kanske den känslan är begriplig. Men det stannar ju inte där. Det spiller över. Det drabbar andra, anhöriga, vänner, folk som inte haft något med saken att göra men som ändå får ta konsekvenserna

Så ställ dig frågan, om någon i din närhet gjorde något dumt, något som sedan offentliggjordes på det här sättet och du själv drogs med i fallet, hade du varit lika tillfreds med principen då?

En annan sak som är lite intressant är ju hur en del följare verkar föreställa sig verkligheten. Som om alla farliga personer på nätet beter sig precis så som det framställs på Dumpen. För de riktigt farliga, de är sällan någon Åke 60+. Oavsett om han aktivt söker upp kontakt eller bara råkar hamna i någon kontakt med fiskare och inte har vett att avbryta i tid. Det är illa nog, men det är inte där faran ligger.

De som faktiskt är farliga på nätet gör något helt annat. De utger sig för att vara någon annan. En jämnårig, kanske en lite äldre kille eller tjej, som sakta men säkert bygger upp ett förtroende. Charmerar, manipulerar, och först därefter visar sitt verkliga syfte. Det är ett betydligt mer sofistikerat och svårupptäckt beteende. Och just därför blir den här typen av uthängningar rätt trubbiga som verktyg. De träffar inte nödvändigtvis rätt målgrupp. I många fall missar de helt. Samtidigt riskerar de att dra med anhöriga, människor som inte haft något med saken att göra, men som ändå får leva med konsekvenserna. Det är en ganska hög kostnad för något som, i bästa fall, bara löser en liten del av ett problem.

Det Dumpen sysslar med är i huvudsak att skrika högt och skapa rubriker. Det ger uppmärksamhet, absolut, men det är inte det som för kampen framåt på lång sikt. Det arbetet sköts av andra, mer seriösa aktörer, som ECPAT till exempel. De håller inte på att göra underhållning av det här. Deras uppdrag är att skydda barn och göra nätet säkrare. Och i den typen av arbete, både hos dem och hos polisen, ingår också att försöka begränsa skadorna för anhöriga när något väl händer. Man tänker ett steg längre. Man förstår konsekvenserna

Med Dumpen är det svårt att inte få intrycket att både verksamheten och dess följare i första hand ser det som någon form av underhållning. Och ovanpå det ett vinstdrivande upplägg, där intäkterna i praktiken bygger på att exponera människor på ett sätt som i många fall inte är ett allmänintresse. Det blir mer av en cirkus än något annat. Och frågan är hur länge man tycker att det är rimligt att låta den pågå.

Uttömmande och klargörande redogörelse. Problemet är ju att folk inte kan skilja mellan syfte och metod.
Det primära för följarna är själva underhållningen och den måste försvaras med näbbar och klor , dessutom får dumpens frontfigurer en möjlighet att bli försörjda. De är ju inte direkt efterfrågade på arbetsmarknaden .
Citera
2026-04-13, 20:54
  #104033
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ankan-mannen
Den går väldigt bra, från att varit i palliativt tillstånd till att ragga gäddor och uppträda i offentlig video och lova utbilda i nämnda fråga måste behandlingen betecknas som väldigt bra. Det långsiktiga utfallet är mer tveksamt, speciellt om hon blir dömd till finka, då finns risk att hon hamnar i ett palliativt tillstånd igen.

För tillfället ser till(ståndet) utmärkt ut hos Dumpens talesperson Magica de Hex. Tanterna i Facebookgruppen grinar med lådvinet i knät och tänker att fy fan vad bra hon är den tuffa Madamen som ser till så dom gamla fittmagneterna online inte tar oskulder men i själva verket är Magica på krogen alternativt släpper sig på Grand hotel. En del tanter tror t om att Sara ligger i sjuksängen i Helsingfors men dessa brukar tystas ner då det blir för jävla dumt och pinsamt.

Sara har inte tid med sån skit utan tjockisarna som går hem hos svenska fjortisar måste stoppas, personligen har jag inte sett en enda flodhäst på Dumpen som skulle kunna få till en riktig träff med en fjortis som vill bli av med sin virgin men det bisarra har upprepats så många gånger så det har blivit en sanning.

Att gubbarna försöker samt runkar har Magica rätt i men träffar med fjortisar IRL -Nej!
Citera
2026-04-13, 21:11
  #104034
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Takanashi
Uttömmande och klargörande redogörelse. Problemet är ju att folk inte kan skilja mellan syfte och metod.
Det primära för följarna är själva underhållningen och den måste försvaras med näbbar och klor , dessutom får dumpens frontfigurer en möjlighet att bli försörjda. De är ju inte direkt efterfrågade på arbetsmarknaden .
Så jävla klockrent skrivet. Det är en freakshow, men samtidigt skrämmande att så många tycker att Dumpen är lösningen, 320k googlar man Sektbeteende så stämmer det bra på Dumpen och co.
Citera
2026-04-13, 23:35
  #104035
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Takanashi
Uttömmande och klargörande redogörelse. Problemet är ju att folk inte kan skilja mellan syfte och metod.
Det primära för följarna är själva underhållningen och den måste försvaras med näbbar och klor , dessutom får dumpens frontfigurer en möjlighet att bli försörjda. De är ju inte direkt efterfrågade på arbetsmarknaden .

Underhållningen kan man inte säga mycket om? Sara och Patrik kallar en byfåne "snygg", lockar honom, drar i hans kuk mm och filmar honom när det är dags för påsättning och ställer upp med detta som bevis för att det gått banans i Sverige med runkgubbar som får till det med fjortisar. Ledsen men är lite tveksam tyvärr.
Man blockar när gubbarna gör sina moves, jag vill inte höra något annat men visst det kanske behöver upprepas varje dag i högstadiet. Ingen normal fjortis svarar en sån där jävla flodhäst men Dumpen låter påskina att det är vanligt. Bottennapp och hens telefon åker i toan!

Grym lag där den lilla läckerbiten lyckades få till men det hjälper föga när en majoritet av förövarna är jämnåriga pojkar och Putte tar ju inte personer under 22 i hampan.
__________________
Senast redigerad av Gipsy-tears 2026-04-13 kl. 23:56.
Citera
2026-04-14, 00:19
  #104036
Medlem
HugoStieglitzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KomplexVandring
Denna grupp ska alltså hålla föreläsningar, specifikt så ska sara och patrik göra detta. Individer som inte har en utbildning, någon professionell erfarenhet eller någon typ av grund bakom sig (Jag anser nog att hänga ut människor är inte grund för att "man kan mycket om grooming"). Dessa människor ska dom låta in och lära barn? Jag skulle inte vilja låta S eller P gå nära några barn, deras världssyn är riktigt skev likadant som deras bakgrund.
Många är arga över att RFSL är ute bland barn och pratar om sex, men detta är ok? Dumpen har redan hjälpt en pedofil att slippa straff pga. att domstolen bedömde att barnen hade blivit påverkade av Dumpen. Dumpen har därmed faktiskt gjort Sverige mindre säkert för barn. Sedan tillkommer alla konfrontationer där gäddan sprungit hem och raderat barnporren från hårddisken efter att Sara har stått och skrikit på någon parkering om våldtäkter. Polisen suckar, men kan inget göra eftersom gycklarna som driver denna Kalle Blomkvistklubb har politikernas välsignelse.

Så vad är det Dumpen ska göra när de kommer in i klassrummen? Visa högupplösta kukbilder på de mest aktiva pedofilerna? Tala om för små fjortisflickor att man inte ska åka till Stockholm och sära på benen för en tallrik pannkakor med grädda och choklad? Hela problemet med Dumpen är att de grovt sett hanterar två typer av gäddor: de ganska harmlösa och de riktigt djävulska. De harmlösa är fula gubbar som inte kan hitta någon kvinna och som tänker "allt över tolv är tänjbart" när en Lolita skickar bilder på sig själv i trosor. De djävluska är de som skriver till peddomammor om att de vill våldta barn.

Den första gruppen undviks genom att inte skicka nakenbilder till Åke 58 och skriva att man vill suga hans gubbkuk mot en limpa cigg. Det är mycket tveksamt om man behöver en skolturné land och rike runt för detta. Men ok... vi får givetvis alla betala för detta spektakel via skatten och kommunens budget; vilket lär bli dyrt eftersom ingen normal människa ser prislappen. Detta är nog också tanken bakom spektaklet - ett mycket mer bekvämt sätt att dra in stora pengar på jämfört med att jaga swishar på ackord. Här kan vi verkligen snacka om vinster i välfärden.

Den andra gruppen är små barn som säljs av sina mammor till fula gubbar för att mamman tänder på det. Dessa gäddor jagar en pedofilfantasi som är närmast totalt osannolik i verkligheten och Dumpen gör absolut ingen skillnad här eftersom det i sådana fall är mamman som är problemet.

Det hade onekligen varit spännande att vara en fluga på väggen när Dumpen håller sin första "föreläsning" för barnen.

Citat:
Ursprungligen postat av Karlsson05
88% tycker att det ska vara hårdare straff, så resonerar svenskar.
Du kanske även ser att politiker gärna tar upp och vill förändra många saker när det är valår.
Det är även tydligt att det är över med mesande och rehabilitering av brottslingar då alla ser att det inte fungerar. Det är inte 2015 längre och det är över för gamla kåta gubbar att kunna bete sig som de har gjort i årtionden
Löften om hårdare straff vinner val, sen när valet är över så händer inte så mycket. Internering i fängelser är dyrt och de pengarna kommer att tas från Agdas middag på äldreboendet. Det finns tyvärr fär många minustecken på detta. Väljarnas minnen är korta så oftast kan man ändra lagen kosmetiskt och sen skylla på tjänstemän som inte använder nya lagarna. Väljarna lär gå på det i alla fall några mandatperioder. Från att Palme avskaffade tjänstemannaansvar tills att det ska återinföras nu igen så tog det väl 50 år. Politiska varmluftspratare kommer att ha gott om tid.
Citera
2026-04-14, 00:39
  #104037
Medlem
HugoStieglitzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rallykalle69
Okej - då tar vi och applicerar detta i verkligheten. Sture Bergwall mera känd som Thomas Quick erkände diverse mord, och han satt även inne länge för det. Av den enkla anledningen att han själv erkände det. ("Han sa ju det")

Senare som ni vet, så kom dom fram till att han inte har gjort det och släpptes. Ganska intressant historia. Men detta gott folk (LHS) är ett ypperligt exempel på att någon som erkänt x antal mord, ändå släpptes när det inte gick bevisa, tvärtom, bevisades att han inte kunnat gjort det.

Med andra ord, vad män säger i en chat betyder absolut ingenting. Vidare, dom som har erkänt övergrep och polisen griper i vid konfrontation (och alla tanter swishar) - vad tror ni händer sen om det inte går bevisa på något sätt? Precis.
Ja parallellen med Bergwall är väldigt relevant här. I vissa fall så är det bortom allt tvivel belagt att gäddorna är narkomaner. Jag skulle inte bli förvånad om vissa av de som skriver att de har lång erfarenhet av att våldta barn; de har förmodligen inte ens koll på verkligheten eller så fabulerar de fritt. Några av dem kanske till och med har skrivit sina meddelanden under inverkan av psilocybin eller liknande. Det handlar alltså om folk som har en minst sagt liberal attityd till verklighet och sanning.

Citat:
Ursprungligen postat av rallykalle69
Vill dom göra något för barnen? Så bra, trevligt. https://ecpat.se/

"Vårt uppdrag är att stoppa sexuella övergrepp mot barn
Din gåva hjälper oss att stoppa sexuella övergrepp och ge råd och stöd till de barn som utsatts. "

Dumpens syfte finns sedan länge, och den gör faktiskt konkret nytta. Ganska fantastiskt när man tänker på det. Uppfinna hjulet igen, fast ett väldigt dåligt hjul. Men - blev ju en inkomst för Sara.
Citat:
Ursprungligen postat av rallykalle69
Skulle människor generellt lyfta blicken lite så spricker hela resonemanget - utan att man för den delen är emot deras syfte. Men vi har redan gott om sådana resurser, som sköter det sakligt och korrekt - därför det inte finns hemsidor med kukar och namn mer än Dumpen.
Tyvärr tror jag att Dumpen maximerar swishar på samma sätt som sociala medier fungerar. Det handlar om att mata algoritmerna och följarnas dopaminberoende genom ständigt återkommande leveranser. Dessa består rent praktiskt av kukbilder och möten på parkeringar där folk skriker ned någon patetisk pervogubbe. Precis som de flesta influerare och kreatörer uppmanar folk att premumerera på deras kanaler, så är Dumpen beroende av följarnas uppmärksamhet för att dra in swishar och annonsintäkter med mera.

Ingen person med LHS-examen är intresserad av att läsa en akademisk rapport från Ecpat om hur man försöker arbeta mot trafficking i Uganda genom att åka runt och prata med byäldstar eller kvinnokooperativ. En hel del av LHS-klientelet skulle nog inte ens kunna peka ut Uganda på en karta.

Citat:
Ursprungligen postat av buffalo3tys
Men en av deras syfte var ju att förändra lagstiftningen vilket de uppnått.(sedan april)
Frågan är vad de vill just nu?
Blir det en turné där de åker runt till skattefinansierade skolor och "föreläser" så kan de skicka rejält saftiga fakturor till landets hundratals kommuner. De lokalpolitiker som inte vill betala kan mycket väl hängas ut som pedofilkramare och få sekten emot sig. Sara och Patrik lär kanske till och med bli ekonomiskt oberoende om de sköter det här snyggt.
Citera
2026-04-14, 09:36
  #104038
Medlem
rallykalle69s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HugoStieglitz
Blir det en turné där de åker runt till skattefinansierade skolor och "föreläser" så kan de skicka rejält saftiga fakturor till landets hundratals kommuner. De lokalpolitiker som inte vill betala kan mycket väl hängas ut som pedofilkramare och få sekten emot sig. Sara och Patrik lär kanske till och med bli ekonomiskt oberoende om de sköter det här snyggt.
Jag gissar personligen att Sara/Dumpen är på djup vatten, invaggad i falsk trygghet pga SD. Bara vad jag tror som sagt, men den verkliga verkligheten så att säga är inte lika förtjust i Dumpen som dom just för tillfället tror.

Men jag kan ha fel, givetvis.
__________________
Senast redigerad av rallykalle69 2026-04-14 kl. 09:44.
Citera
2026-04-14, 10:58
  #104039
Medlem
-Hengpung-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Allahelgon
Skillnaden är att om polis/rättsväsende gör det blir det en dom och ett straff med påföljder.
Efter straff brukar också brottslingar erbjudas hjälp att justera och kliva in i samhället igen för att försöka skapa sig en andra chans att visa att de blivit bättre. Något som inte alltid är lätt för alla dömda pga brottets natur med mera.

När det kommer till Dumpen så som Rallykalle påpekar så släpps dessa och man aktivt försöker rasera deras liv. Istället för hjälp och vård så skall de känna som att deras liv är totalt förstörda och att de inte har något kvar att leva för.
Här ifrån finns det några vägar, kämpa motströms och uppför för att försöka få något form utav värdigt liv och en andra chans som ingen anser att man skall få. Ta sitt liv som några gjort och många tycks hurra för. Hade ju varit bättre att hurra för de som vänder sitt liv och kämpar för att inte vara en fara och tar tag i problemen istället. Samt sista försöka leva ut sina fantasier.

Det finns inget som hindrar en, man har inte längre något att förlora som stoppar en. Så vad har man att förlora för att begå brott och gärningar?

Det är STOR skillnad emellan att bli dömd och livet raserat för att någon anser att man är klandervärd.

Jag väljer att svara på ditt inlägg från denna tråden (FB) Ännu en uthängd väcker enskilt åtal mot Dumpen Sara Nilsson (april 2026) här då min text som helhet mer passar in här:

Mycket klokt inlägg av dig. När man själv har avtjänat ett fängelsestraff får man ofta en mer ödmjuk syn på tillvaron och inser att det inte alltid är enkelt att vara människa och felsteg är en del av livet för somliga. Det är något man kunde förvänta sig att en person som Sara, med sitt omfattande brottsliga förflutna, också skulle ha förstått. Många har spekulerat i, och jag delar den uppfattningen, att Saras engagemang inte framför allt bottnar i omtanke om "barnen" – även om det kan finnas en sådan aspekt – utan snarare i ett behov att stilla sina egna känslor av skuld och misslyckande i livet, där jakten på pedofiler blivit en kanal för självdestruktivt raseri. Men självklart finns det grader i brottslighet. Barnvåldtäktsmän väcker knappast sympati, men frågan om ett rimligt straff är komplex och långt ifrån enkel att besvara. Barnpornografibrott? Ska man bestraffas hela livet för att ha sett på detta? Enligt vissa, ja.

Jag hörde dessutom att en av Dumpens så kallade "barn" nyligen tog sitt liv. Det rörde sig om en vuxen kvinna som som barn utsatts för övergrepp, men som Patrik och Sara involverade i sina konfrontationer. "Hon var alltid så glad", säger Sara. Förstår Sara inte att de försök till terapeutisk "hämnd" hon uppmuntrade till sannolikt förvärrade traumat för sagda person? Att medverka i aktioner som driver människor till självmord kan knappast hjälpa någon att läka, och för vissa överlevare kan sådana situationer till och med öppna gamla sår av medlidande inför förövarens psykiska sammanbrott.

Med allt detta sagt sagt framstår Sara som en djupt destruktiv psykopat som borde upphöra med att låtsas vara en slags vårdinrättning, barnrättsorganisation, psykolog och juridisk hjälpinstans. Hon har länge överskattat sin förmåga att förstå och hjälpa, och i grunden gör hon mer skada än nytta.
__________________
Senast redigerad av -Hengpung- 2026-04-14 kl. 11:47.
Citera
2026-04-14, 11:53
  #104040
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Hengpung-
Jag väljer att svara på ditt inlägg från denna tråden [https://www.flashback.org/newreply.php?do=newreply&p=94750175#editor] här då min text som helhet mer passar in här:

Mycket klokt inlägg av dig. När man själv har avtjänat ett fängelsestraff får man ofta en mer ödmjuk syn på tillvaron och inser att det inte alltid är enkelt att vara människa och felsteg är en del av livet för somliga. Det är något man kunde förvänta sig att en person som Sara, med sitt omfattande brottsliga förflutna, också skulle ha förstått. Många har spekulerat i, och jag delar den uppfattningen, att Saras engagemang inte framför allt bottnar i omtanke om "barnen" – även om det kan finnas en sådan aspekt – utan snarare i ett behov att stilla sina egna känslor av skuld och misslyckande i livet, där jakten på pedofiler blivit en kanal för självdestruktivt raseri. Men självklart finns det grader i brottslighet. Barnvåldtäktsmän väcker knappast sympati, men frågan om ett rimligt straff är komplex och långt ifrån enkel att besvara. Barnpornografibrott? Ska man bestraffas hela livet för att ha sett på detta? Enligt vissa, ja.

Jag hörde dessutom att en av Dumpens så kallade "barn" nyligen tog sitt liv. Det rörde sig om en vuxen kvinna som som barn utsatts för övergrepp, men som Patrik och Sara involverade i sina konfrontationer. "Hon var alltid så glad", säger Sara. Förstår Sara inte att de försök till terapeutisk "hämnd" hon uppmuntrade till sannolikt förvärrade traumat för sagda person? Att medverka i aktioner som driver människor till självmord kan knappast hjälpa någon att läka, och för vissa överlevare kan sådana situationer till och med öppna gamla sår av medlidande inför förövarens psykiska sammanbrott.

Med allt detta sagt sagt framstår Sara som en djupt destruktiv psykopat som borde upphöra med att låtsas vara en slags vårdinrättning, barnrättsorganisation, psykolog och juridisk hjälpinstans. Hon har länge överskattat sin förmåga att förstå och hjälpa, och i grunden gör hon mer skada än nytta.
Du säger mycket vettiga saker. Något jag inte hade koll på är att en fiskare skulle ha tagit sitt liv. Det är sorgligt att det lett till detta.
De skulle nog ha nytta av att sammarbeta med experter så som läkare, psykologer med mera som är specialicerade på förövare och offer i området.

Där de hade kunnat skapa en modell som faktiskt skulle kunna gjort nytta, detta hemma snickrade system med fokus på det egna jaget som de har hjälper inte många.

Det märks ju i hur hon vid varje sväng måste försvara sig och dumpen istället för att folk hade förstått. Om de hade arbetat på ett sätt som inte öppet kritiserats av såväl experter som media i olika punkter. Det finns ju anledningar till att de kallats kontroversiella och det är inte för att de påstår sig jobba som "barnrättsorganisation" så som de själva påpekar vart gång det kommer kritik om att vara kontroversiella så är det "Det är sorgligt att det är kontroversiellt att jobba med barnrättsfrågor". Det är ju av andra anledningar de kallas kontroversiella.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in