2026-04-10, 10:32
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnBlund
Det är ju p.g.a. oljan som de haft råd att göra omställningen till elbilar så snabbt. Sverige har inte dom ekonomiska musklerna att subventionera elbilar så hårt som norge gjort. Inte viljan heller.
Men det ska ju tilläggas att de höga skatterna/moms på avgasbilar och registreringsavgifter etc har ju också bidragit till att de kunnat subventionera elbilar så hårt.

Sverige skulle också kunnat ta säg 20 000 per år i skatt på avgasbilar och 50 000 kr i registreringsavgift så skulle nästan alla sluta att köpa dessa. Så allt går om man vill, men viljan har inte riktigt funnits i Sverige.

Ja så är det ju, lite ironiskt. Det säger väl också något om hur svårt det är. I Sverige detatteras det ju ständigt om alla jävla elbilsbonusar. Ska den vara 50 tusen, eller 70. För de som bor i vissa kommuner och tjänar si eller så.

Saken är väl att det fortfarande anses som att man måste subventionera elbilar på massa olika krångliga sätt. Det är redan höga punkskatter på bensin och diesel. Räcker inte det?
Citera
2026-04-10, 15:58
  #38
Moderator
Tystnads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fuldamobile
En stilla undran bara - finns det verkligen tillräckligt med el för att växla hela vår fordonspark från bensin och diesel, till el?

Just nu på SVT propaganda tv ylas det i ett långt inslag om det hemska med fosilbilar, nej el skall skall det vara.

Någon avdankad EU höjdare visas upp, och som starkt kritiserar att inte alla kör elbil.

Frågan är räcker vindsnurrorna till att ladda alla bilar, då om vi alla byter?

Till detta naturligtvis alla traktorer, bussar och lasbilar.

Var på någon webb kurs om s.k "lastbalansering med Batterier i Svenska kraftnät"
Det korta svaret är Nej inte idagsläget.

Man har avecklat för mycket av den "Fasta stabila elen" dvs Kärnkraftverken så om det vid en viss tidpunkt på dagen att det blir stilje och vindkraftverken slutar leverera el samt solen går i moln och solcellerna slutar ge el , kommer behovet överskrida vad som levereras och frekvensen börja sjunka om inte viss last kopplas bort.

Därför dom håller på ändra förutsättningarna hela tiden som med "effektavgifter" som ju stoppats pga rena ekonomiska katastrofen för vissa, så nu skall dom hitta på något nytt....

Tror det slutar med att det kommer bli in i helskotta dyrt ladda dagtid och endast bli billigt sent på nätterna att ladda elbilar
Citera
2026-04-10, 16:03
  #39
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnBlund
Även om man bor i Norrland och har 10 mil till jobbet så är det inga problem. Ska man köra 100 mil enkel resa på en dag under semestern så går det fint också (om man orkar det).
Tvivlar inte på att det går i de flesta scenarion, problemet är att ingen har råd med en sådan bil som har både räckvidd och ordentliga värmesystem för att skydda batteriet mot kyla och kondens. Speciellt inte med den kopiösa värdeminskningen.

Det finns som sagt en anledning till att ingen köper dem.
Citera
2026-04-10, 17:11
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brukstrask
Tvivlar inte på att det går i de flesta scenarion, problemet är att ingen har råd med en sådan bil som har både räckvidd och ordentliga värmesystem för att skydda batteriet mot kyla och kondens. Speciellt inte med den kopiösa värdeminskningen.

Det finns som sagt en anledning till att ingen köper dem.
Du verkar fast som så många andra i att ska man köra 100 mil med en elbil så måste batteriet klara 100 mil, så är det inte så klart. Du stannar efter säg 40 mil och laddar och äter. Sen när du kört 40 mil till så tar du ett kortare stopp och laddar bara lite. Kan räcka med 10 min stopp.
Citera
2026-04-10, 23:56
  #41
Medlem
Snubchurps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brukstrask
Tvivlar inte på att det går i de flesta scenarion, problemet är att ingen har råd med en sådan bil som har både räckvidd och ordentliga värmesystem för att skydda batteriet mot kyla och kondens. Speciellt inte med den kopiösa värdeminskningen.

Det finns som sagt en anledning till att ingen köper dem.

Det finns ju redan idag en begagnatmarknad där du kan hitta dessa modeller med system för värmning och kylning av batteriet. Titta på modeller från 2019 och 2020. Det är inte en omöjlighet att hitta exempelvis en Kia Eniro EV för 150k där batteriet kanske degraderat 10 %.
Vilka nya bilar oavsett drivmedel har inte en kopiös värdeminskning?

Att SVT är partisk i inslaget är väl inte särskilt förvånande då de har ordentlig slagsida åt vänster och jag tippar på att det finns ordentligt många miljöpartister på redaktionerna.
Citera
2026-04-11, 00:19
  #42
Medlem
Queutards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av solstrålar
Eller så köper man en 100% svensk bil istället för ditt 50% kinaskit förslag.

Varför skulle man betala 500000 för en svensk bil, när man kan få en BÄTTRE kinesisk bil för 150000? Dvs om det inte hade funnits strafftullar.

Något allvar med att "ställa om" finns alltså inte.
Citera
2026-04-11, 01:13
  #43
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brukstrask
Tvivlar inte på att det går i de flesta scenarion, problemet är att ingen har råd med en sådan bil som har både räckvidd och ordentliga värmesystem för att skydda batteriet mot kyla och kondens. Speciellt inte med den kopiösa värdeminskningen.

Det finns som sagt en anledning till att ingen köper dem.
Köper ingen dem? Märkligt att elbilshatarna lever i någon slags fantasivärld utan någon som helst verklighetsanknytning...
I denna riktiga världen förhåller det sig så i Sverige nu för tiden att 4 av 10 bilar som nybilsregistreras ÄR renodlade elbilar (batteridrivna)! HYBRIDBILAR i olika former står för ca 3 av de 10, och rena bensin / diesel / gas -bilar för de återstående 3.
M a o är elbilar i själva verket den biltyp det säljs MEST av i Sverige numera...
Citera
2026-04-11, 01:54
  #44
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnBlund
Även om man bor i Norrland och har 10 mil till jobbet så är det inga problem.
Det är ju faktiskt en mycket tankeväckande sekvens i filmen. De intervjuar alltså folk i Hemnes kommun i Nordland fylke i Norge. https://sv.wikipedia.org/wiki/Hemnes_kommun
Långt norrut, glesbefolkat land, långa avstånd, kallt. Faktiskt 18 grader minus den dagen de gör intervjuerna... OCH FOLK TYCKER DET GÅR HUR BRA SOM HELST ATT KÖRA ELBIL!!! "Räckviddsångest? Nä, det har jag aldrig haft."!
Och så fort man korsar gränsen till Sverige så är det ett jävla gnäll på elbilar... Vad är det som gör att det funkar i Norge?


Kan inte heller låta bli att dra på smilbanden åt exemplet filmen ger av de som envist håller fast vid fossilbil i ett Norge där elbilen har nästan 98% av nybilsmarknaden numera! Ungefär så jag föreställer mig den genomsnittlige elbilshataren på Flashback! En tjock gammal 60 - 70+ gubbjävel som kedjeröker Prince och sitter och skriver med ölburken framför datorn när han framför sina faktabefriade åsikter om att elbilar bara är skit! Och som snart kommer att dö ut och lösa problemet av sig självt...
Citera
2026-04-11, 02:14
  #45
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Abscess1122
Det mest beklämmande är att Norge/Danmark har inte ens egen bilproduktion. Det har vi ju i Sverige i form av Volvo. Vi hade kunnat stötta våra egna industrier, vår egna energiproduktion OCH närmat oss EU:s klimatmål men nu valde vi istället denna smörja istället. EBT får psyksammanbrott på reportern när hon visar upp den tappade försäljningen i Sverige jämfört med Norge/Danmark. Vi är sämst.


Citat:
Ursprungligen postat av Gullpotet
Norge har haft momsfrihet på elbilar sedan 2010.
Volvo cars kom med sin första elbil 2012, en konvertering av c30 som handbyggdes i kanske 100 exemplar och leasades ut till anställda.
Deras första riktiga elbil kom långt senare, typ 2017. De släppte några ganska missmyckade hybrider däremellan också.
Poängen är att sverige inte hade något elbilsstöd försten långt efter norge, just eftersom sverige har fordonstillverkning som ligger långt efter tesla etc. på elbilar. Och då ville man ju inte ha ett riktat tesla-stöd. Tesla model S var i långa perioder under 2010-talet norges mest köpta bil, denna ersatte fullständigt volvo v70 som norrbaggebilen.

Jag undrar om inte det kan vara en ganska betydande del av pusslet. I Norge och Danmark (som också är uppe på långt över 90% av elbilar på nybilsköp hos privatpersoner) har de haft friheten att köpa vilket bilmärke som helst från hela världen och INTE suttit fast i "Vi måste stötta vårt Volvo"-tänket...
M a o, har det kommit billigare och / eller bättre bilar från Sydkorea eller USA så har de enklare att hoppa på det tåget.
Citera
2026-04-11, 05:22
  #46
Medlem
mlon.eusks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snubchurp
Skillnaden är att elbilen fungerar. Det är ingen bluff som många vill påskina här på Flashback. Jag har kört elbil i snart 6 år och det är inget som fallerat och de som väl börjat köra elbil har i de flesta fall samma erfarenhet. Något som däremot fallerat är Sveriges invandringspolitik som var dödsdömd redan från start.

SVT har ju sin politiska agenda vilket inte borde vara en nyhet för någon.
Elbil fungerar ja, men man måste se den totala kostnaden inklusive alla subventioner för elbilar och straffskatter på alternativen för att få en rättvis jämförelse.

I länder utan subventioner för elbilar och utan straffskatter för alternativen väljer mycket få elbil fortfarande.

Elbilen i sig är ingen bluff, men dess lönsamhet har länge varit en bluff. Det kan ändra sig, först för vissa typer av användning sedan kanske för all användning.

När lönsamheten på riktigt blir sann, då kommer nästan alla globalt att byta till elbil, helt utan subventioner.

På samma sätt som alla snabbt bytte ut tjock-TV till platt-TV utan en enda jävla subvention eller straffskatt.

Höga subventioner och straffskatter bevisar i sig elbilens olönsamhet, privatpersoner och företag i länder utan subventioner gör inte avsiktligt olönsamma val.
Citera
2026-04-11, 05:32
  #47
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Queutard
Varför skulle man betala 500000 för en svensk bil, när man kan få en BÄTTRE kinesisk bil för 150000? Dvs om det inte hade funnits strafftullar.

Något allvar med att "ställa om" finns alltså inte.
Det ska finnas återförsäljare med. Vem fan är så jävla dum så man köper en Kinapuff med tvivelaktig kvalite utan det? Och det lär aldrig komma heller.
Citera
2026-04-11, 05:40
  #48
Medlem
mlon.eusks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohnBlund
Det är ju p.g.a. oljan som de haft råd att göra omställningen till elbilar så snabbt. Sverige har inte dom ekonomiska musklerna att subventionera elbilar så hårt som norge gjort. Inte viljan heller.
Men det ska ju tilläggas att de höga skatterna/moms på avgasbilar och registreringsavgifter etc har ju också bidragit till att de kunnat subventionera elbilar så hårt.

Sverige skulle också kunnat ta säg 20 000 per år i skatt på avgasbilar och 50 000 kr i registreringsavgift så skulle nästan alla sluta att köpa dessa. Så allt går om man vill, men viljan har inte riktigt funnits i Sverige.
Varför inte 200 000 i skatt per år på varje bensin och dieselbil, eller 2 miljoner?

Och lika mycket subvention till varje elbilsägare?

Viljan är stark så länge man är övertygad om hur förträffligt det är att påtvinga andra sin ideologi, när man tror att bara andra drabbas och man själv kan utnyttja fördelarna och skiter i konsekvenserna för landet som helhet.

Politiker har bevisligen sjukt stark vilja till ganska mycket.
* Bistånd till Nigeria när de subventionerade sin bensin.
* Nato-medlemsskap och amerikaner och deras vapen på svenska militära baser, sannolikt även deras kärnvapen vid krigsrisk.
* Massinvandring som kostar mångdubbelt mer än total omställning till elbilar i Sverige.
* Massiv åsiktsregistrering av egna folket.
* Totalt avskaffande av befintligt invasionsförsvar.
* Förstöra fungerande kärnkraft samtidigt som hysteriskt propagera emot CO2-utsläpp när kärnkraft är det som släpper ut minst CO2 och är säkrast per producerad energimängd.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in