Citat:
Ursprungligen postat av
H24
Nieminen kommer gåendes på David Bagares Gata, ovetandes om MOP. Ser ingen där.
Går vidare och möter Jeppsson vid trappan. Ljuger om att hon just såg en person springa förbi, oklart varför. Kanske i syfte att jävlas med den uppenbart provocerande Lars Jeppsson (obs: ironi). Alternativt ren klärvoajans, då hon korrekt förnimmer GM:s flykt i området.
Just den biten är svår att förstå tror jag. Scenen har upprepats många gånger i tidningar och böcker. Beskrivningen har sällan stämt med förhören. Värt att notera:
1. Mötet vid trappkrönet var några sekunder. De stannade inte ens.
2. Lars hann nätt och jämnt fråga om de såg någon springa förbi.
3. Enligt Ahmed pekade Yvonne österut. Den väg de kom (från den marockanska klubben på Johannesgatan 8 som fick påhälsning av polisen en stund senare). Att döma av Ahmed sa hon inget.
4. Enligt Lars pekade Yvonne
"liksom jakande". Svårt att förena med att hon sa något. Ändå menade Lars (i sitt första riktiga förhör den 4 mars) att Yvonne sa
"han sprang rakt fram". Dagen före (den 3 mars) intervjuades Lars av Aftonbladets reporter (innan han ens hade träffat en kriminalpolis). Reporterns frågor präglades av den information som redan var känd om Yvonne och Ahmed. Krimjourens referat av mordnattens korta telefonförhör med Lars vilseledde Ström när han förhörde Yvonne den 2 mars och Ahmed den 3 mars. I referatet skrev krimjouren att Yvonne till och med sa att mannen passerade Johannesgatan och fortsatte mot Regeringsgatan.
5. Enligt Yvonne (i förhöret den 2 mars) pekade hon och sa
"han sprang rakt fram".
6. I Aftonbladet den 4 mars fick alla vittnen (och resten av svenska folket) lära sig att
"Lars satte full fart efter". Kung Lars den unge hjälte sprang som en oljad blixt uppför trappan och fångade nästan mördaren på David Bagares gata. Det fega kräket gömde sig bakom en bil och Lars tappade bort honom. Aftonbladet behövs om sanningen ska fram.
"Han mötte ett par som sa att de sett mannen springa rakt fram." Rakt fram. Känns orden igen? Bäst att säga det till polisen också.
Min bedömning är att Yvonne minns fel (liksom i flera andra fall), pekade österut (den väg de kom) och inte hann säga något alls. Mötet gjorde inget intryck på Lars. Han nämnde inte mötet för någon av poliserna som han mötte innan han åkte hem. Inte heller för pa Lena Löhr (som inte antecknade något möte).
Polisiärt är fallet ett skräckexempel utan like. Yvonne, Ahmed och Lars borde självklart ha genomgått långa, noggranna, parallella och minutiöst dokumenterade förhör redan på eftermiddagen den 1 mars. I Ahmeds fall med tolk. Inga som helst uppgifter borde ha släppts till media. Misstänkta läckor borde ha avskedats med omedelbar verkan. Amatören Holmér efterlyste Yvonne och Ahmed i radio(!) den 2 mars. Aktuellts Mats Hådell frågade om Yvonne och Ahmed i TV(!) samma kväll. Holmér svarade i direktsänd intervju att Yvonne bekräftade flyktvägen. Några timmar efter förhöret.
Tack vare Holmér lyckades Aftonbladet spåra Lars den 3 mars. Katastrofen var ett faktum. Ingen fattade att kvinnan som pinsp Kjell Östling antecknade på mordplatsen var kvinnan i paret som Lars mötte. Istället efterlystes paret i radio(!) Istället för att plocka in alla återstående vittnen den 1 mars (av de nio vittnen som antecknades på mordplatsen) väntade man i flera dagar med Jan-Åke Svensson och struntade blankt i Yvonne (vars namn man redan hade) och Hans Johansson (som själv kontaktade polisen den 4 mars och inte fick träffa en kriminalpolis förrän två veckor efter mordet). Trots att de var med i mordnattens anmälan (spaningsuppslag A1).
Hasses passagerare Stefan Glantz hängdes ut med namn och bild i Aftonbladet den 4 mars. Innan Hasse ens hade talat med polisen. Expressen fick tag i korvhandlaren Ljubisa Najics vittnesuppgifter. Löpsedel den 4 mars. Istället för att träffa en kriminalpolis intervjuades Hasse i Dagens Nyheter den 5 mars.
På Flashback 40 år senare sitter folk och undrar varför Yvonne fastnade i mediabilden.