Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
Jag håller mig till ämnet medans du pysslar med annat. Nu hänger jag inte med lika intensivt numera om vad som händer på marken utan anser att det är som vanligt. Vad jag vet så går man framåt i Zaporizjzja och i Donbas mot Sloviansk och Liman samt har lämnat Seversk bakom sig. Kievregimen gjorde en motoffensiv som kom av sig, som vanligt. Var backar Ryssland, i Kupiansk? Målet nu är väl Donbas och Zaporizjzja och sedan Kherson enligt vad ryssarna lagt upp i sina fredsförlag som sina regioner. Efter det får vi se om Kiev skriver på fredsavtal eller om man går vidare i kriget och riskerar att bli landlåst om även Odessa faller. Sedan har vi ju frågan om Sumy och Kharkiv ... Man undrar varför du inte anser mig vara lugn, är du nervös? inte? var tyst då.
På "hemmaplan" backar kloaken ryssland med full fart in i framtiden (som består av samma förtryck, förföljelse, fängslande och mord på oliktänkande som kloakens totalitära regimer närmast alltid ägnat sig åt).
Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen. Där folket levde i misär (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen).
Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen. Där folket lever i misär (den putainska politiska eliten givetvis undantagen).
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_journalists_killed_in_Russia
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Soviet_and_Russian_assassinations
VARFÖR understödjer du denna ondska? VARFÖR önskar DU att den psykotiske dvärgen i kreml skall tillerkännas överhöghet över Ukraina (och andra länder)? Varför kan hen inte stanna inom det enorma landet rysslands gränser? Det är förvisso synd om ryssarna som tvingas leva i en genomkorrupt diktatur under en narcissistisk megalomanisk psykopat, men varför vill du att andra folk skall tvingas till detsamma?