Citat:
Ursprungligen postat av
Mary99
Den kände amerikanske kärnvapenexperten Ted Postol hävdar att Iran har tillräckligt med anrikat uran för att kunna bygga ca 10 kärnvapen missiler. Inte lika avancerade som de amerikanska men de duger för att slå ut de största befolkningscentra i Israel.
De är antagligen redan i färd med att bygga dessa och om Israel skickar nukes på Iran kommer de sannolikt att få svar med samma mynt.
Jag tror att kriget kommer att avslutas på.det viset och det innebär slutet för Israels existens
Vi kommer art få se miljoner israeler fly och givetvis även palestinier m.fl som är bosatta i det lilla landet med omnejd.
Även Iran drabbas hårt men eftersom de har stor landyta och befolkning kan de komma igen.
Ja, det är Israels problem, dom är så jävla små. Slår man ut Jerusalem, Tel aviv och Haifa är det vel mer eller mindre över. Sen har vel israeler redan börjat fly landet, hörde en siffra 100 000.
Det är så dom överlevt genom tiderna, ett litet folk, dom flyr när det drar till sig.
Man undrar vad israelerna tycker om polacken? Han kan vel inte vara sådär superpopulär han heller nu.