Citat:
Ursprungligen postat av
Antihumanist
Varför är det så viktigt att det görs på barn? Varför kan man inte vänta med sådana saker tills dom är vuxna och kan bestämma själva?
Finns nog flera skäl.
Kanske olika svar beroende på om det är judar, muslimer eller varken eller.
För judar är det för att judendomen säger att det ska ske på den åttonde dagen.
Det är ingenting som man väljer, utan något som man är, enligt judarna.
Varför det har blivit så tidigt är nog medicinskt. Större risk för komplikationer om det sker tidigare eller senare.
Varför så många amerikaner låter omskära sina pojkar, är nog både kulturellt (en trend), men också att det är risk för komplikationer om det görs senare.
Men du är inte ensam om din fråga.
Jag tänker att det är många saker som barn inte får bestämma själva. Föräldrar kommer alltid påverka sina barn. Men ja, det får ju inte vara skadligt.
Förhållandet mellan religionsfrihet och barnets självständiga frihet kommer nog alltid vara komplex.
Och ett vettigt samhälle vill värna om båda.
Men jag tror att det skulle bli mer "ofrihet" om man förbjöd denna tradition hos judarna. De vuxna judarna verkar ju mycket stolta med att vara omskurna, och vill bestämt föra vidare traditionen.
Jag ser inga problem med att de kan få fortsätta med det.
Men trenden i USA där var och varannan blir omskuren, av andra skäl än religion, där kan jag förstå invändningarna.
Jag vet faktiskt inte varför det har blivit så vanligt. Men det finns säkert svar på det.