Citat:
Ursprungligen postat av
Stopp.Belagg
Ja, han är nog omgiven av ja-sägare. Förr i tiden hanterade man problemet genom att ha en hovnarr som tilläts vräka ur sig sanningar som ingen annan vågade yppa inför kungen.
Jag vet inte om västvärlden har så mycket mer att komma med än vad som redan har satts in. Vi har ett krig i Europa också. Det håller knappast att alla gör som USA och uttömmer sina stridskrafter i Mellanöstern.
Ja, vi har redan ett krig i Europa som kräver fullt fokus och där allt stöd måste gå till att Ukraina faktiskt vinner mot Ryssland.
Därför är det en olycka för oss alla att Donald Trump åter fick presidentmakten i USA. Det har i praktiken bidragit till att flytta fokus från det som borde vara huvudprioriteten: Ukrainas seger.
Det riktigt katastrofala vore dessutom om energi- och oljeflödet genom Hormuzsundet stryps. Det skulle slå direkt mot Europas ekonomi och skapa ytterligare instabilitet i ett läge där vi redan är hårt pressade.
Det finns dock
en positiv politisk dimension också. Mycket talar för att Trump kan förlora den republikanska majoriteten i kongressen efter höstens mellanårsval. Det var långt ifrån självklart innan anfallet mot Iran.
De första sex dagarnas anfall mot Iran uppges redan ha kostat amerikanska skattebetalare omkring 120 miljarder kronor i militära utgifter. Visst, en del av dessa pengar återcirkulerar i den amerikanska ekonomin genom beställningar till försvarsindustrin när lagren ska fyllas på.
Men man kan ändå konstatera att de pengarna hade gjort betydligt större nytta om de istället gått till Ukraina, där de kunnat bidra till att slå tillbaka Ryssland.
Dessutom hade vi då sannolikt fortfarande haft stabil tillgång till relativt billig energi till Europa, istället för att riskera störningar i en av världens viktigaste energipassager - Hormuzsundet.
Men nu är vi där vi är, och vi kan inte tillåta Iran att jävlas med oss, och då är alla medel tillåtna göra det som krävs utan blödighet.