Citat:
Ursprungligen postat av
Svartskägg
Det räcker inte att bara bestämma att man ska göra klart något. För när man har tröttnat på det kan man inte koncentrera sig längre och klarar inte att komma vidare när man försöker.
Ja det handlar också om att lära sig uppskatta de banala delarna som uppstår, och inte fokusera så mycket på slutmålet. Jag upplever att dom flesta som påbörjar massa halv-avslutade projekt har mer problem med disciplin än något annat.
Det är okej att inte avsluta saker som man ser som inlärnings projekt - men när man har bestämt sig för något (För min del är det 2 spel och en spelmotor jag jobbar på och kommer fortsätta jobba på spelen tills jag har släppt dom på Steam, medans spelmotorn är ett livslångt inlärnings-projekt) så får man inte ge sig förens man har kommit i mål. Jag kanske får för mig att göra en ny spelmotor, men då kommer det vara med ett tydligt slutmål som exempelvis att prova ett alternativ till ECS, så att jag kan återgå till min huvudmotor.