2026-03-11, 22:03
  #13405
Avstängd
Connykrims avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Hur ska USA ta sig ur denna röra?
Rädda och hotar med kärnvapen.


Samma vapen deras ”fiende” ej fick ha.. vilket skämt.

Seriöst så hoppas jag nån slaktar alla dessa patetiska ledare en gång för alla.

Kanske kvinnor kunde vart bättre i dagens samhälle?
Citera
2026-03-11, 22:03
  #13406
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kungenshora
"CNN poll: 59% of Americans disapprove of Iran strikes and most think a long-term conflict is likely"

Rekordlågt stöd!
När George W Bush invaderade Irak var stödet 90%.
Trump har inte ens hälften!

Det har främst två skäl, att det ser ut som det gör..

1) Han förberede inte den egna befolkningen för detta, tusan..det kom som en överraskning för hela jordklotet (undantaget Israel). Inför Irak-kriget så snacka, ljög, bilda man en koalitation med måånga länder. Pågick också under flera månader..

2) Går ju stick i stäv med vad han har pratat om..till en viss del. Han har återkommande sagt att Iran skall inte få nukes !
Citera
2026-03-11, 22:04
  #13407
Medlem
Grontarskonts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NATOist
Colonel Mc Gregor menar att USA inte kommer att avfyra första kärnvapnet här utan i så fall Israel (Nethanyahu)

Han menar att enda sättet för USA att undvika en katastrof är att man hittar en medlare som kan accepteras och nämner Indien som en möjlighet. Att bara förhandla med USA är kört efter deras två attacker under förhandlingar.

Senaste Tucker Mc gräggor intervjun om detta igår
https://rumble.com/v76vwg0-newest-war-developments-ai-bombings-advice-to-trump-and-the-nuclear-agenda-.html?e9s=src_v1_ ucp_a

Man ska inte lyssna på vad nollan Macgregor säger!

Har han haft något rätt de senaste 10 åren?
Citera
2026-03-11, 22:05
  #13408
Avstängd
Connykrims avatar
Iran och usa har förhandlat 2 gr på 1 år..

Varje gång har usa valt att attackera mitt i en förhandling, hade ni velat fortsätta förhandl om de va usa vs Sverige? Seriöst?
Citera
2026-03-11, 22:06
  #13409
Medlem
Man kan hålla flera tankar i huvudet samtidigt.

Trump är stendum och lynnig samt har ingen plan.

Israel däremot, har en plan som de genomför.

Irans militära förmåga är mer eller mindre utslagen så länge vi pratar om teknologiska inslag som ledningsförmåga, luftvärn, flyg osv.

Iran har fortfarande förmåga att avlossa terrordrönare och missiler mot den nära omvärlden, dock är den kraftigt försämrad och kommer självklart att försämras ytterligare.

Israel har mycket god intel i Iran och har sannolikt stenkoll på exakt var och hur Irans kvarvarande förmågor är lokaliserade - både geografiskt och personellt. Vi kan räkna med att såväl sajter som nyckelpersonal kommer att upphöra att existera under de närmaste veckorna.

Störningar i världsekonomin är ett konkret problem som någon vuxen borde hantera istället för dåren Trump. Men det är ett övergående problem då marknaden sannolikt redan intecknat risken.
Citera
2026-03-11, 22:07
  #13410
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Hur ska USA ta sig ur denna röra?
Enda sättet är att Trump förhandlar med Putin och Xipin. Iran vägrar tala med Trumpadm.
Men då måste han nog lyfta sanktioner på oljan både rysk och iransk.
- dra tillbaka militära baser från Gulfstaterna (de är ändå körda)
- Israel måste dra sig tillbaka från Gaza och Golanhöjderna (annars blir det ruiner av TelAviv)
- både Palestina och Iran måste få säkerhetsgarantier
Ovanstående är vad jag hört från olika källor
Men personligen skulle jag vara fräckare och kräva "regime change" i Washington
Det vore oslagbart komiskt att se reaktionerna i USA!!!
Citera
2026-03-11, 22:09
  #13411
Medlem
Flundran90s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Connykrim
Iran och usa har förhandlat 2 gr på 1 år..

Varje gång har usa valt att attackera mitt i en förhandling, hade ni velat fortsätta förhandl om de va usa vs Sverige? Seriöst?
Iran kan ju bara lägga ned att beväpna Israels fiender. Vi kan ju börja där... Acceptera Israel som nation och sluta beväpna dess fiender och sluta jobba för dess förintelse, Vad finns att förhandla om egentligen?
Citera
2026-03-11, 22:13
  #13412
Medlem
Tror att oljepriset kommer gå mot $200+ inom några veckor. Att släppa på oljereserver kommer bara hålla en kort period sen är det kört. Usa klarar inte av att stoppa alla attacker i sundet och det kommer stå still tills att Iran har dragit ner hela världsekonomin. Iran har redan förlorat. Dom kommer dra ner hela ekonomin med dem.
Citera
2026-03-11, 22:15
  #13413
Medlem
SDUs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnoughisEnough
Men varför censurerar Iran så hårt? Är det inte ett öppet samhälle?
Nej knappast. Iran är inte öppet. Iran är öppet på ett motsatt sätt, där får kritisera och göra saker man inte får här. Där får du ha bilder och broschyrer på Hitler hemma och på din dörr utan att någon kan säga till. Kritisera det judiska världsherraväldet och så vidare. Men annars är det inte öppet.

Smaken är som baken.
Citera
2026-03-11, 22:15
  #13414
Medlem
A1HORNYLADs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grontarskont
Iran är inte så intresserade av diplomati nu!
...
Jo, det är precis vad jag tänker. Så vilka är det Erdogan ska förhandla med?
Citera
2026-03-11, 22:15
  #13415
Medlem
Varför har USA skickat sitt ’doomsday-plan’ E-6B Mercury till Mellanöstern? Trots det spända läget rapporterar västerländsk media knappt om detta, vilket känns oroväckande. Det verkar som att USA nu förbereder sig för att kunna leda ett fullskaligt krig från luften om konflikten med Iran skulle eskalera ytterligare.
Citera
2026-03-11, 22:19
  #13416
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Varför har USA skickat sitt ’doomsday-plan’ E-6B Mercury till Mellanöstern? Trots det spända läget rapporterar västerländsk media knappt om detta, vilket känns oroväckande. Det verkar som att USA nu förbereder sig för att kunna leda ett fullskaligt krig från luften om konflikten med Iran skulle eskalera ytterligare.

E-6B Mercury flyger i princip dygnet runt, året om, över hela världen. Att ett sådant plan befinner sig i eller i närheten av Mellanöstern är en del av USA:s standardprocedur för att säkerställa att deras kommunikationslinjer fungerar.

Att planet syns på publika sajter som Flightradar24 beror på att de ofta flyger med transpondern på. Hade USA planerat ett överraskande "fullskaligt krig", hade de sannolikt inte annonserat sin position för hobby-spotters.

Media rapporterar sällan om att "USA:s kommunikationsflyg utför rutinmässiga flygningar", precis som de inte rapporterar varje gång en patrullbåt lämnar hamn. Det saknas nyhetsvärde eftersom det sker konstant. Att tolka tystnad som en mörkläggning är en vanlig logisk vurpa inom konspirationsteorier.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in