Citat:
Ursprungligen postat av
Hurt-Åke
10 år för sen artikel. Idag ser det helt annorlunda ut och Flashback har blivit ett skithål fyllt med idioter som skriver massa skit utan att ens läsa trådarna de svarar i.
Av samhället totalt avfärdade idioter som hittat sitt enda ställe att kunna skriva det de gör.
Noll intresse för diskussioner som leder till något. Bara trollande eller att basunera ut vad man har för sjuka saker att säga.
Samma har alltid funnits men gick förr att ignorera då även många vettiga dissidenter hängde här. Nu är de helt dominerande och gör det omöjligt att föra en vettig diskussion.
Jag ser ljust på framtiden. Vi har passerat både Peak Rysstroll och Peak Okunskap om Rysstroll. Under många år har ryska påverkansoperationer förpestat detta forum, liksom på så många andra håll.
Här på Flashback får de dock mothugg och har inte samma möjligheter att manipulera algoritmer som på exempelvis Twitter, där ju dessutom en ond furste tog över all moderering med uttalat syfte att gynna rysstrollens agenda.
Nu har de spaknat betydligt, eftersom ryssarna inser att de a) aldrig kommer besegra Ukraina b) aldrig kommer vinna ett propagandakrig mot folk som kan välja bort Ryssland, vilket alla gör som har en möjlighet c) deras propaganda har rakt motsatt effekt mot den avsedda, eftersom den blottlägger hur skev, förljugen och ondskefull den ryska regimen är
...eller så har pengarna till subversiv verksamhet på svenskspråkiga internetforum helt enkelt tatt slut...
När var Peak Rysstroll respektive Peak Okunskap om Rysstroll?
Peak Rysstroll ca 2023-04-01 strax innan Prigozhins myteri?
Peak Okunskap om Rysstroll ca 2022-01-31 strax före Rysslands invasion av Ukraina?