Citat:
Ursprungligen postat av
ViribusUnitis
Europa först, europeiska intressen framför transatlantisk lojalitet, skepticism mot amerikanska krig vi betalar priset för är vänster?
Problemet är att den europeiska högern i stor utsträckning kidnappats sedan länge av en pro-amerikansk och pro-israelisk linje som egentligen inte är höger utan en importerad amerikansk neokonservativ vänsterposition. Teodorescu Måwe och Bali är exempel på det, de driver Washington och Tel Avivs intressen och kallar det höger.
Om höga energipriser är ett verktyg för att påverka europeisk politik, och Europa betalar dessa priser som en konsekvens av ett krig vi inte bestämde över, då är det ett argument för att europeiska intressen aktivt undermineras snarare än skyddas av det här kriget.
Förändring drivs inte av folkliga uppvaknanden -- i synnerhet inte allena -- utan det avgörande är strukturella förändringar och att eliter gör andra prioriteringar. Även om ett mer suveränistiskt parti vinner mandat fastnar de i koalitionslogik, EU-strukturer, NATO-åtaganden och internationella finansiella begränsningar som begränsar handlingsutrymmet dramatiskt. Syriza i Grekland är det mest talande exemplet, de vann val på ett program och kapitulerade fullständigt inför strukturella tvång.
Alla har egna intressen, Usa klarar sig inte utan deras olja o gas produktion, det är en helt avgörande kostnad för Usa:s ekonomi ska kunna överleva, samt den finansierar en massa, skolor, infrastruktur osv.
Europa vill gå all in på fossilfritt, detta kommer missgynna Usa o oljeländer enormt framöver, men våra politiker visa sin okunskap genom att göra oss oljeberoende o gas beroende helt på fel sätt, skulle man valt o behålla kärnkraft o sedan avveckla dessa när man uppnått allt hade vi haft ett annat utgångsläge, ex enkelt kunna bygga mer kärnkraft, satsa all in på elektrifiering av bil marknaden, gas produktion osv genom bidrag än att nu tvingas betala höga energipriser som även missgynnar vår industri som i sin tur leder till högre arbetslöshet.
Just igenom detta vårdslösa beslutsfattandet är det inte mer än rätt att Trump passa på o utnyttja läget till max, han försämra alla våra förutsättningar för att kunna ställa om, genom ex öka på enorma belopp till försvar osv, allt detta kan Trump utnyttja för vi haft naiva vänster politiker som styrt.