Citat:
Ursprungligen postat av
hallonyoghurt
De plastiga Acer och Asus datorerna man hittar för ett lägre pris har nästan alltid urusel batteritid. Det är sannolikt inte ett problem för denna maskin eftersom den drivs av ett mobilchip. Så jag håller inte alls med om att det inte skulle finnas en marknad för denna maskin och att den kategoriskt skulle vara ett dåligt köp. Ända sedan M-processorerna kom så har jag kört Mac helt uteslutande mycket på grund av att jag kan köra datorn en hel arbetsdag utan att ladda. Sjukt trevligt om man flyger eller om man känner för att sätta sig någon annanstans än hemmet.
Önskar så klart att det fanns vettiga alternativ då jag föredrar Linux över macOS, men Apples hårdvara är best in class på laptops sedan man fimpade Intel.
Du missar att Apple faktiskt snålade rejält med batteristorleken i MacBook Neo, trots att de använder ett mobilchip (A18 Pro). Bara ca 11 timmars video med dålig ljusstyrka enligt testare.
I princip alla nya Ryzen AI-, Intel Core Ultra- och Snapdragon X-baserade Windows-laptops (utan diskreta GPU:er) kör minst lika länge, och många klart längre. Asus, Acer, MSI och framför allt Lenovo har höjt både byggkvalitet och batteritid rejält de senaste åren. Det är inte längre samma "plastiga skräp med 4 timmars batteritid" som du verkar ha i huvudet.
Verkligheten har förändrats sedan M1/M2-tiden. Det finns idag riktiga alternativ som kombinerar bra batteritid med betydligt bättre uppgraderingsmöjligheter och framför allt Linux-stöd. På en vanlig Ryzen- eller Intel-dator installerar du Linux på 10 minuter och kan köra maskinen i många år till med säkerhetsuppdateringar. På en A18-baserad Neo är det betydligt mer osäkert om det ens går vettigt.