2026-03-01, 22:18
  #5449
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BlackRockInc
Hur gick det för de 160 barnen som USA/Israel mördade igår?
160 stycken flickor. Barn mellan 7-12 år.
Dåligt, men nu handlade om tvånget att bära slöjor som du hävdar
inte finns, Bagdad Bob😂
Jävla troll!
Apropå de stackars barnen så lutar det mot att egen raket träffat dom.
Citera
2026-03-01, 22:18
  #5450
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av otello
Det är helt rimligt, Sverige hade gjort detsamma om vi haft baser i kringliggande länder.

Det är väl på tiden att Sverige skickar ner trupper som ska dö för de sanna arierna, perser.
Befria de.
Det är det svenskarna i tråden vill.
Citera
2026-03-01, 22:18
  #5451
Medlem
losfalosfulintoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trevligt.konto
https://omni.se/ministern-irans-hitler-ar-dod-kanner-enorm-gladje/a/RjGqyr
Herregud vilken värdelös hora, men vad förväntar man sig av en miljöminister
Citera
2026-03-01, 22:18
  #5452
Medlem
swedenistanis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
Intressant karta, men ser inte ut att förändra något. Kurder och turkmener är redan efterhållna. Mest västra delarna som brukat utgöra vissa problem.

Kurderna kan förstås vara användbara i störtandet ändå, men som sagt finns inget intresse från någon i att ge dem Kurdistan.
I övrigt mest rövarfolk. Visserligen nyttiga om man vill beväpna någon för att destabilisera (som i Libyen), men risken jag ser i ett sådant scenario är att Kineser kliver in och säkrar oljan och transportvägarna.

(peppar peppar) men du är inne på något ser jag. Det är speceillt balucherna och araberna i söder som är problematiska. Men de verkar vara extrem tysta har inte hört ett knyst från de.
Citera
2026-03-01, 22:18
  #5453
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av alfax
Dåligt, men nu handlade om tvånget att bära slöjor som du hävdar
inte finns, Bagdad Bob😂
Jävla troll!
Apropå de stackars barnen så lutar det mot att egen raket träffat dom.

Du postade en länk om att regimen mördat kvinnor?
Citera
2026-03-01, 22:19
  #5454
Medlem
ett2ett2ett2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ManySuchCases
Om Iran blir en lydstat till USA/Israel samt deras proxys krossas i Libanon, Jemen etc så kommer Israel att ha total hegenomi och vara landet som styr vad som kommer in och ut mellan Asien, Europa och Afrika i form av bokstavligen ALLT då man ligger i centrumet.

Även om landet är mindre än New Jersey får man räknas som en stormakt i paritet med USA och fd Sovjetunionen och känner jag judarna rätt är ju ambitionen att utvidga territorium kommande hundra åren bit för bit.
Debatten handlar om totalt irrelevanta saker som bögar blir hängda i Teheran och "mänskliga rättigheter enligt FN" när världskartan och maktbalansen ritas om för hundratals år framåt. Men det är väl så det ska vara så den vanliga goyim kan greppa vad som händer och tro det är något bra.
Ja, det är farligt.
Citera
2026-03-01, 22:19
  #5455
Medlem
Garv-Pers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Det ser dessvärre ut så, men det känns också som att situationen håller på att spåra ur fullständigt. Oron växer nu snabbt i Europa eftersom våra intressen är direkt hotade; med stängda flyghubbar och en osäker sjöfart genom Hormuzsundet riskeras hela världshandeln – något som Europa helt enkelt inte tål..

Bra uppfattat! Detta är precis det som sker.
Citera
2026-03-01, 22:19
  #5456
Medlem
nousernameneededs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av momsavdrag
Är det mot folkrätten att skjuta ner drönare?
Det var en spännande definition av folkrätten, berätta gärna mer!

Det deltar i ett aggressivet anfall mot Iran så ja sen fåru bjäba på om att de bara skjuter ned drönare... men hjälper man aggressions makter så är man en del av det.
Citera
2026-03-01, 22:20
  #5457
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lumen99
USA kapar Irans roll som brygga mellan Rysslands vapenexport och Kinas oljeinköp/investeringar i BRICS+. I en post-unipolär era hotar detta dollarns hegemoni och västinflytande. Ryska röster varnar redan för "vi är nästa". Parallellen till Irak haltar. Då isolerades Saddam ensam. Nu riskerar ett Iran-kollaps att dra in Moskva/Peking i eskalering.

Nejdå. Trump visar ju med hela handen att det är den starkes värld vi lever i. Nu sitter både Putin och Xi och ser hur Trump "godkänner" eventuella annekteringar från kina och ryssland, sålänge det inte påverkar USA:s intressesfär. Det är ju inte för inte varför Trump puschar Ukraina hårt för att godkänna att ge upp hela donbas. Genom att Putin och Trump klappar varann på sina axlar så kan de så sakteligen dela upp världen mellan sig där de små länderna avskaffas. Vi vet ju sedan innan att Trump hatar EU pga sammanhållningen. Han vill inte att vi har den eftersom att då kan han inte styra varje land inom USA:s intressesfär, dvs Europa.
Citera
2026-03-01, 22:21
  #5458
Medlem
nousernameneededs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av David1982
Sluta runka om Kina

Ni regim älskare har alltid haft en våt dröm att Ryssland och Kina kommer allt komma och rädda Iran...

De kommer inte ens skicka en kina puff till Iran...naiva jävel 😅😅😅

Vi får väl se vad de gör din jävla idiot🤣😂🤣 de har guld läge att ta Taiwan då får orangutangen välja på att ge upp avancerad teknologi eller hjälpa kroknäsor som dig
Citera
2026-03-01, 22:22
  #5459
Medlem
TheFlyingFarangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DickeFix
Tack för svaren på trådens frågor. När jag skrev trådstarten var bara Israels deltagande officiellt. Men vi vet båda att Sverige inte kommer agera mot USAs och Israels "fullskaliga och oprovocerade invasion" och deras brott mot den annars så heliga "regelbaserade världsordningen". Jag tror inte Ryssland kommer intervenera direkt. Det finns dock en risk att Irans regim hänger sig kvar och beväpnas av Ryssland medan olika motståndsgrupper beväpnas av USA. Då får vi ännu ett inbördeskrig som utvecklas till ett proxykrig.

Om man har ofärgade glasögon ser man analogin mellan det som händer i Iran och i Ukraina. USA bryter folkrätten och invaderar Iran för att "säkerställa iraniers mänskliga rättigheter" och Ryssland bryter folkrätten för att "säkerställa öst-ukrainares mänskliga rättigheter". Ingen av stormakterna bryr sig egentligen om folkens mänskliga rättigheter utan agerar utifrån sina egna säkerhetspolitiska och realpolitiska intressen. Den "regelbaserade världsordningen" är mest vackra ord som stormakter bryter mot själva när det gagnar dem.

Och vi i Europa skriker i högan sky när Ryssland bryter folkrätten och inför sanktioner och hotar med krig men vågar knappt säga ett knyst om USA gör det. Endast Norge och Spanien fördömde anfallet på Iran medan resten skyllde på Iran, den attackerade parten. Det gör att vi européer ses av resten av världen som opportunistiska hycklare med irriterande hög svansföring.

Antingen står man fast vid folkrätten och deklarationen om de mänskliga rättigheterna eller inte. Om man har olika måttstockar för olika länder är man en hycklare!

USAs, Israels och EUs arrogans ökar hatet mot väst och antisemitismen i stora delar av världen. Vi skapar kaos i våra försök att störta förhatliga regimer. Tyvärr leder det nästan alltid till inbördeskrig som utvecklar sig till proxykrig mellan stormakterna men man kan ju hoppas att det går bättre denna gång...

Ryzzland kan inte assistera någon av sina "allierade" någonstans i världen militärt- det borde stå klart för alla efter Syrien, Venezuela och Iran. Snart också på Kuba.

Än mindre beväpna dem då allt de tillverkar går åt i Ukraina. Det enda Ryzzland kan erbjuda är fördömanden av Lavrov och Medvedev.

Lyckas USA tillsätta en ledare i Iran som ger USA kontroll över oljan så skiter de i huruvida det utvecklas demokratiskt eller inte, se på Venezuela.
Citera
2026-03-01, 22:22
  #5460
Medlem
Garv-Pers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av losfalosfulintos
Herregud vilken värdelös hora, men vad förväntar man sig av en miljöminister

Detta är större än svensk politik. Hoppa av din höga häst med tyckande. Detta kan vara början till det världskrig det talas om. Då är vi indragna i det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in