Citat:
Ursprungligen postat av
lumen99
Det är förstås en del av bilden men att reducera USA:s agerande till “olja och Israel” är för förenklat.
Washington agerar inte bara utifrån ekonomiska motiv utan även utifrån geopolitiska intressen alltså kontrollen över inflytandesfärer, handelsrutter och den globala maktbalansen.
Iran är en strategisk aktör mellan Centralasien, Persiska viken och Europa. Regimens allianser med Ryssland och Kina har gjort landet till en geopolitisk motspelare så en amerikansk insats handlar lika mycket om att hindra dessa makter från att stärka sitt grepp som om olja i sig.
Här verkar vara en person som har koll. Likt Irak så går man in i Iran. I Irak pga de massförstörelsevapen de inte fann (de fann ju olja istället 😉

, och i Iran pga anrikat uran som bara timmar innan attacken godkändes av Iran själva att de skulle göra som USA ville. Lite jobbigt för USA nu i efterhand att försöka blanda bort korten då USA fick igenom sitt viktigaste punkt, men ändå anföll. Vad det egentligen handlar om är att ge USA ett alibi att få gå in pga deras intressesfär, precis som Venezuela och Irak med dess olja. Låter det inte lite som när Putin försöker bygga en bild utav att hela Ukraina styrs av nazister och således ger ryssarna rätten att anfalla landet? Allt handlar om att bygga propaganda runt det man vill åstakomma.
Sen hoppas jag att folket kan dra nytta utav USA:s egoistiska ställning och faktiskt skapa riktig demokrati i landet nu när ayatollan är borta.