2026-03-01, 17:10
  #4813
Medlem
Mailmanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RutgerFuchs
Eller så beror det på att Iran gör allt för att dölja sina dödsoffer för att de inte ska framstå som svaga. Ja, förutom när de ljuger ihop historier om bombade flickskolor.

Det ljugs nog lika friskt på båda sidor
Citera
2026-03-01, 17:10
  #4814
Medlem
Nya bilder på irans flotta som stänger sundet har läckt ut.
https://x.com/i/status/2027776867218915483
Citera
2026-03-01, 17:10
  #4815
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mailmans
Märkligt att man inte nämnt en enda siffra på döda i Iran. Men när motattacken kommer så är det viktigt att tycka synd om judarna och antalet döda.

https://www.expressen.se/nyheter/varlden/tio-israeler-dodade-i-raketattacker-allt-flog-i-luften/

Igår var det 201 dödade och 747 skadade i Iran.
Citera
2026-03-01, 17:10
  #4816
Medlem
The dude har gett ett uttalande:

Citat:
Donald Trump är nöjd med den militära operationen i Iran.
– Det går väldigt väldigt bra – allt ligger före tidsplanen, säger han till CNBC.
Han beskriver Irans regim som ”en av de mest våldsamma i historien”.
– Vi gör inte bara det här för oss själva, utan för världen.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Ok8lbw/israel-har-attackerat-iran

Sen tog han nog en saftig donut och cola light.
Citera
2026-03-01, 17:11
  #4817
Medlem
Vad skulle egentligen krävas för att sänka en sån stor pjäs som USS Abraham Lincoln? Som dessutom lär ha ett jäkla skyddsnät så att säga? Vet inte om Iran skulle våga försöka sig på något sådant om det inte vore i sista dödsrycket då.

I övrigt säg att regimbytet misslyckas vad är Trumps utväg? För åka hem med svansen mellan benen existerar inte. Är det att "Gulfstaterna bett han sluta" och därför respekterar han deras vilja eller hur skulle Trump ta sig ur det OM detta inte fungerar? För jag har svårt att se Trump acceptera att detta blir ett evighetskrig för att inte tala om opinionen på hemmaplan.
__________________
Senast redigerad av Springbank78 2026-03-01 kl. 17:14.
Citera
2026-03-01, 17:13
  #4818
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mary99
Du är naiv.
Vapen når alltid fram dit den ska precis som knark. T.om Hamas får vapen fast det verkar omöjligt.
Tror du på allvar att USA skulle bomba ryska och kinesiska leveranser? USA gjorde inte det under Vietnamkriget.
Menar du att USA deklarerar krig mot Kina och Ryssland samtidigt?
Herregud!

Du är okunnig.

Ryssland har inga vapen att skicka. De använder sig av gamla tanks och kanoner från 50-talet i den militära specialoperationen i Ukraina pga. det mesta av deras nyare utrustning har blivit till skrot.

Kina vill inte hamna i ett handelskrig med USA, det skulle skada kinesiska intressen mer än att förlora Iran som nära samarbetspartner.
Citera
2026-03-01, 17:13
  #4819
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RutgerFuchs
Det hade varit stor komik om Trump hade suttit med fredspriset idag.

Tja, det fungerade ju för Obama så...

Citat:
Ursprungligen postat av ladicius
Haha, ja.. Om han fått priset på riktigt tror jag de fått lägga ner Nobelkommittén

Se ovan.
Citera
2026-03-01, 17:14
  #4820
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Springbank78
Vad skulle egentligen krävas för att sänka en sån stor pjäs som USS Abraham Lincoln? Som dessutom lär ha ett jäkla skyddsnät så att säga? Vet inte om Iran skulle våga försöka sig på något sådant om det inte vore i sista dödsrycket så att säga.
Att sänka det är svårt men det behövs heller inte. En träff även om den gör liten skada skulle vara en enorm prestigeförlust för USA och tvinga dem flytta skeppet längre ut. Förstör de några plan på däck är det en bonus.

Inte för att en rent ballistisk missil har någon som helst chans att träffa ett rörligt mål som ett fartyg.
Citera
2026-03-01, 17:15
  #4821
Medlem
Wajis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mrsharpangel2
Nya bilder på irans flotta som stänger sundet har läckt ut.
https://x.com/i/status/2027776867218915483

Träffsäkert måste sägas. Så där farliga är Irans armé.
Citera
2026-03-01, 17:15
  #4822
Medlem
ett2ett2ett2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Seabeer
HAHAHAHAHA
https://www.youtube.com/watch?v=P2eCQKHb_Ww
Citera
2026-03-01, 17:15
  #4823
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kungenshora
Eller så tog USA bort fartyget genom att smuggla ut det när kamerorna var avstängda, de kanske till och med döpte om hangarfartyget till USS Jeffrey Epstein?

Svårt att veta vad som händer när kamerorna är avstängda!
Mycket ska man höra , fast i detta NU ser vi i väst hur den islamiska kulturen förintas.
Citera
2026-03-01, 17:15
  #4824
Medlem
Flundran90s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lumen99
Fast man kan ju också vända på det där. Visst, Iran hade bättre relationer med Israel före 1979 men det var ju under shahens tid alltså en västvänlig diktatur som hölls vid makten genom en CIA-stödd statskupp 1953. Den regimen representerade knappast iranierna i stort så det är lite missvisande att tala om “naturliga” relationer som om de varit folkligt förankrade.
Sen är det inte heller sant att det bara handlar om religion. Efter revolutionen blev Israels koppling till USA och därigenom till västerländsk dominans i regionen en politisk symbolfråga.
Och som du säger Iran har ingen direkt koppling till Israelkonflikten. Men just därför kan de använda den som hävstång i sin regionala maktstrategi precis som USA använder Israel. Det betyder dock inte att Iran “bara vill förgöra Israel” utan snarare att de försöker positionera sig som motpol till västinflytande.

Ja, asså håller med om att kuppen inte var bra och "regimr changes" i allmänhet i MÖ. Mossadeqh var väl en kommunist som ville nationalisera oljeproduktionen utan att ge ersättning till de som investerat pengar där, men ja oavsett så var det fel. Men fel gjorde man ju väldigt mycket förr. I från alla läger. Ska man verkligen skylla en situation på någon annan hela tiden, saker har ju blivit bättre. Hur länge ska man älta gamla oförätter? Ska finnarna böla över Karelen också? eller juggarna kanske är sura på Turkiet för att de splittrade Jugoslavien religiöst?

Tror inte ayatollan hade folklig uppbackning att syssla med någon sorts evighetskrig med USA och Israel. Kan det också finnas något i mellanösternregionen av att inte ta ansvar för sig själva? Är Etiopien ett paradis utan inbördeskrig för att de inte blivit koloniserade? Är verkligen kolonialismen roten till alla problemen?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in