2026-02-28, 12:50
  #1069
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av David1982
Så fungerar det inte gumman
Vad som sker är om USA förlorar 5000 man och ett hangar fartyg så kommer marktrupper in och ännu mer flyganfall

Ngt som även den mest hjärntvättade islamist general fattar

Åh, du är lite enkel, förlåt.

Vi får hoppas det löser sig.
Citera
2026-02-28, 12:51
  #1070
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sqrbanken
Den europeiska tystnaden/försiktigheten (politiker, tyckare) förklaras av att det är betydligt viktigare att hålla en god fot med USA än en islamistisk diktatur. Irans polare, Ryssland, hotar väst varje dag så några eventuella (nya) hot därifrån tar ingen på allvar.

För världsstabiliteten så är Pekings åsikt, framförallt hur de agerar, mest intressant kan jag tycka men tror kinesen kommer ligga lågt de också. Ingen blir butthurt ("på riktigt") så länge USA/Israel stannar vid att spränga mullornas högkvarter och militäranläggningar i luften.

Situationen kan däremot, och naturligtvis, eskalera och ge ringar på vattnet. Skriver inte att situationen inte är allvarlig. Intressanta tider.
Har också svårt att tro att Kina agerar på något sätt. Möjligtvis kan USA:s gamla kompisar Al-Qaida och andra islamister flytta fram positionerna i länderna runtomkring Iran.
Citera
2026-02-28, 12:51
  #1071
Medlem
MossadNewss avatar
Det är ingen slump att USA och Israel startar ett storkrig just nu (februari 2026). Om man skrapar på ytan handlar det om ren politisk överlevnad för båda ledarna.

Donald Trump (USA) motiv:
* Epstein & Mossad-mörkläggning:
Kriget är den perfekta distraktionen ("Wag the Dog") för att begrava de nyligen släppta uppgifterna om Trump, Epstein-listan och de påstådda kopplingarna till israelisk underrättelsetjänst. Ingen pratar om utpressning när missilerna flyger.

* "Strongman"-narrativet.
Efter Venezuela-operationen rider han på en våg av militarism. Att vara krigspresident gör det nästan omöjligt för oppositionen och medier att granska honom utan att anklagas för att vara "oamerikanska".

Benjamin Netanyahu (Israel):

* Undvika fängelse.
Så länge Israel befinner sig i ett existentiellt krig kan Netanyahu inte avsättas, och hans korruptionsrättegångar pausas eller ignoreras. Det är hans enda "get out of jail free"-kort.

* Landstöld ("Lebensraum"):
Under "Fog of War" mot Iran kan Israel i tysthet genomföra de facto-annekteringen av Västbanken och återbosättningen av Gaza. Världen tittar på Teheran, medan bosättarrörelsen ritar om kartan i Palestina.

* Rädda koalitionen:
Bibi är gisslan hos sin egen extremhöger (Ben-Gvir/Smotrich). Utan ett stort krig faller regeringen.

Slutsats: Det är en symbios. Trump får tyst på skandalerna, Bibi får sitta kvar vid makten och ta mer mark. Det är andra som får betala priset. https://www.youtube.com/watch?v=Gm2x6CVIXiE
Citera
2026-02-28, 12:51
  #1072
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bddt
Kina lär vara på plats eller på väg.

Sicka fantasier asså. Fantiseras det inte om hur israeliska städer sprängs i bitar så fantiseras det om att Kina skall komma till hjälp. Samtidigt på den andra sidan fantiseras det inte utan visas tydligt hur mål efter mål går upp i rök och ledare efter ledare dödas i precisionsattacker.
__________________
Senast redigerad av Petronius 2026-02-28 kl. 12:55.
Citera
2026-02-28, 12:51
  #1073
Avstängd
🥺så då är det Israel enl din teori det mäktigaste landet?
ännu större anledning att inte jävlas med de😅

Citat:
Ursprungligen postat av Medborgarbidrag
Trump är styrd av Mossad så han kommer gå med på allt Israel vill att han ska göra.
Citera
2026-02-28, 12:52
  #1074
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IcaBasicBobDylan
Alltså hur rumsvarm IQ måste man ha för att tro att ännu en amerikansk intervention i Mellanöstern kommer leda till långvarig fred, demokrati och välstånd. Om regimen faller kommer det bli kaos i maktvacuumet, precis som i Irak, Afghanistan, Libyen osv. Sedan när miljontals iranier försöker ta sig in i EU och Iran blir en petriskål för islamistiska terrorgrupper (utan någon regim som kan kontrollera dem) så kommer alla ännu en gång hävda att de minsann alltid varit emot militära äventyr i Mellanöstern. Det finns en anledning till att gulfstaterna är emot det här även fast Iran är deras ärkerival.



Det är ändå lite skrämmande hur dem flesta här inte är medvetna om det. Tror ändå att de flesta som skriver i denna tråd är 30-35+ (med undantag) och borde ha sett ett och annat. Även om USA / Israel skulle lyckas eliminera hela Irans ledning så är de det minsta kaoset, det stora kaoset kommer efteråt som vi såg i Irak och Libyen. Vad krävs för att folk ska förstå att du inte kan bomba ett land till ny styrelse? Och sedan att låtsas som att USA bryr sig om det iranska folket är det värsta. Allt detta är strategiskt; för olja, Israels imperialism i området eller kontroll över Hormuzsundet. Om Iran hade varit placerat strax bredvid Sydafrika, med samma ledare, religion och folk, tror ni att USA hade varit lika bekymrade över att frigöra det iranska folket? USA skiter fullständigt i andra nationers ledare och hur elaka de är - tills att det finns något att utvinna.
Citera
2026-02-28, 12:52
  #1075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Petronius
Sicka fantasier asså. Fantiseras det inte om hur israeliska städer sprängs i bitar så fantiseras det om att Kina skall komma hjälp. Samtidigt på det andra sidan fantiseras det inte utan visas tydligt hur mål efter mål går upp i rök och ledare efter ledare dödas i precisionsattacker.

Där jag tittar påstår dom att Nordkorea är på väg också.
Citera
2026-02-28, 12:52
  #1076
Medlem
BeHPNemesis12345.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kattmjuk
Förlorar man 2 av världens största hangarfartyg borde vara en förlust. Men om Iran skulle kunna, varför gör man inte det då? Slutsatsen är rimligtvis att man inte alls kan.
Ger Iran sig på hangarfartygen så är det godnatt för Iran.
Citera
2026-02-28, 12:53
  #1077
Medlem
Vad är den gemensamma nämnare av
Mexikanska gulfen . Iran,Kanada och Venezuela
Behöver hjälp med att förstå
Citera
2026-02-28, 12:53
  #1078
Avstängd
Vad fattar du inte man ger inte upp pga ett hangarfartyg sjunkjer utan USA besitter 10000 attack plan och en stor del av dessa kommer då att komma in i leken




Citat:
Ursprungligen postat av Ballalaila
Åh, du är lite enkel, förlåt.

Vi får hoppas det löser sig.
Citera
2026-02-28, 12:53
  #1079
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bddt
Kina lär vara på plats eller på väg. Då tillhandahåller de missiler som mycket väl kan sänka hangarfartyg.
Opinionen i USA är som bekant emot krig. Särskilt har de tröttnat på att utkämpa Israels dyra krig. Amerikanarna börjar även tröttna på att finansiera Israels budget med 3,8 miljarder USD årligen.
Det är därför Netanyahu driver på under tiden som Trump är president. Samt, innan Epstein-filer som rör Trump blir offentliggjorda. Blir hans snusk offentligt kan det inte nyttjas till utpressning längre.

På plats lär man vara på olika vis såklart, inte minst för att observera.
Att dom skulle leverera några super-missiler som du drömt ihop behöver nog ingen vara orolig över.
Citera
2026-02-28, 12:54
  #1080
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slö
Att oboma skickade in usa i krigzoner, medans trump bara fick taöver de?

Den senaste presidenten som startade krig var George W Bush 2001 och 2003. Obama däremot tog över krigen i Irak och Afghanistan. Samma med Trump som lyckades med konststycket att släppa 5 000 fängslade talibaner vilket ledde till att dessa och några tusen till attackerade Kabul under Biden admin och tog över styret igen. En av de släppta fängslade är talibanernas nuvarande inrikesminister.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in