Jag kan inte ett dugg om detta, annat än att berätta det du redan innerst inne förstår - det kommer inte att automatiskt återgå till hur det var innan. Har det gått 4 år så kommer ingen magisk förändring att ske när det gäller hudens tillväxt.
Så nu kan du gå vidare från ”Jag borde vänta lite till, gå på fler undersökningar och se om det blir bättre” till att bara acceptera det, eller undersöka om det går att förändra (förmodligen inte, men testa den vägen om du vill). Oavsett så kommer det att bli bättre! (Kanske inte nödvändigtvis huden dock, I don’t know)
Nu kan du äntligen börja tackla/släppa det. Du kan gå vidare från limbo; och välja att försöka förändra det, eller prioritera annat. Du kan testa båda, men att inse verkligheten och kunna gå vidare är nog en bra grej. Väntandet borde vara över nu, rör dig vidare i alla fall
Varsågod!