Citat:
Ursprungligen postat av
Nytorgsprinsessa
Zecira Musovic är tillbaka i MFF och spelade en träningsmatch mot Växjö DFF idag. Hon släpper in två mål ( MFF vinner med 4-2). Någon som såg matchen?
Sen är frågan om Moa Öhman nöjer sig med att tillbringa tid på bänken framöver eller om det kan vara läge för henne att söka lyckan på annat håll.
Musovic/Öhman situationen är lite intressant. Musovic satsar säkert på att få tillbaka sin landslagsplats, komma till VM och kommer låta som en stucken ....... om hon inte får spela i MFF.
Inte alls omöjligt att hon tar sig tillbaka till landslagstruppen och ett VM. Men vad händer sen?
Vill hon ha fler ungar och inte för många år emellan är det ju dags för nr2 i barnaskaran.
Öhman är en bra målvakt men har kanske inte samma spets som Musovic. Får hon inte spela regelbundet måste hon för sin egen skull lämna. Anbud lär finnas.
Kanske kommer MFF rotera en aning, särskilt i början. Är Musovic sig lik kommer hon ta över positionen. Ett lyxproblem för Malmö.