Citat:
Ursprungligen postat av
Onanikrem
Jävla mycket designlampor de måste ha på den kommunala förskolan. På min tid hängde det några papperslampor med bamse och Pellefant tryck i taket. Man är född ett halvt sekel för sent helt klart.
Rektorer har en långtgående bestämmanderätt över sina enheter och skulle säga att de ensamt bestämmer hur en förskola ska möbleras, i alla fall när det kommer till utbyte av inventarier.
Ett av problemen här verkar ju vara att kommunen upphandlat ett brett avtal som inte specificerar vad som får köpas. Rektorer har kunnat välja fritt bland den upphandlade leverantörens hela utbud.
Ett annat problem är den attestrutin kommunen har. Det är en två eller tre-stegsattest där det i regel fallerar i det första steget, den så kallade "mottagningsattesten". Den sker ofta av en administratör som tar emot fakturan. I mottagningsattesten ingår att kontrollera att varorna hsr levererats, men det görs sällan. Även om det görs ifrågasätter knappast en administratör rimligheten i det som har levererats.
Det andra steget är beslutsattesten som i det här fallet görs av rektorn själv. Upp till ett visst belopp attesterar rektor sina egna inköp. Bara om det överstiger beloppet krävs ytterligare en attest av rektors chef.
Rektorn i det här fallet har naturligtvis sett till att varje enskilt inköp understigit gränsvärdet för när det krävs en tredje attest.
Jag har haft insyn i aktuell kommun och aktuella regler, men för många år sedan. Påtalade redan då risken, i samband med att liknande skedde i andra kommuner. Föreslog också att bygga in avvikelsesystem som automatiskt flaggade avvikande inköpsmönster. Men det var strutsbeteende, det är för krångligt att bygga starkare skydd och man vill inte uppfattas som att man inte har tillit till cheferna.
Det måste visst ske nåt i varje kommun för att den kommunen ska skärpa till sig.