Citat:
Ursprungligen postat av
Viking632
Det är precis så det tyvärr kan bli . Om någon som blivit våldtagen och inte gärningsmannen blir dömd (händer ofta) så kan ju gärningsmannen anmäla henne för falsk våldtäktsanklagelse. Är sjukt hur vissa som är så uppenbart skyldiga kan frias samtidigt som oskyldiga kan bli dömda . Mqn kan ju undra om domstolarna dömer efter samma lagbok
En friad MGM kan tänkas anmäla den som anmälde honom (det är i de fall vi diskuterar här i stort sett alltid en man som är MGM) för falskanmälan. Men för det brottet gäller samma sak som för våldtäkt: det skall bevisas bortom rimligt tvivel.
Visst, om grundlös motanmälan kan ge den anmälde diverse praktiska problem med polisförhör och så vidare, men i sammanhanget är det inget att hänga upp sig på.