Citat:
Ursprungligen postat av
Fred Friendly
Du började i Pride. Håll dig till det.
Jag vet vad skillnaden mellan religion och politisk ideologi. Tycker att både religion och islamism är skit.
Men du kom bort från Pride. Att jag nämnde islamister är att du tycks dela deras uppfattning.
Du skrev:
”Pride handlar i grund och botten om att göra alla pervesioner till norm och det som inte är pervesioner till icke norm. På ytan vill så klart inte Pride veta av detta men det är för att världen i kring inte tolerar pedofili, annars hade vi fått den propaganda också uppkörda i nyllet att det är en läggning att vara stolt över.
Pride är stark sammanbundet med RFSL som är rena pedofil-lobbyn. Vänder du på den stenen hittar du en jävla massa skit”
Du har en del att belägga. I ovanstående för du låter dina egna fantasifoster bli en sanning. Men fokusskifte är också ett svar. I din förment goda värdegrund lever du i en paradox
Hålla mig till Pride? Det var inte jag som kom in och fortsätter gå in på islam-spåret. Att du, värdegrunds-pajas och Pride-käring, är intellektuellt förvirrad och ohederlig var ju dock inte oväntat.
Vad har jag att belägga? Att jag inte underkastar mig Allah och inte vill ha Sharia och inte äter fläsk och inte könsstympar och inte vill förvandla världen till enda kalifat? Rätt svårt att dela ”värdegrund” med islamister om man själv inte är en, eller? Stoppa upp en regnbåge i stjärten med dig.
Och typiskt att hänvisa till religion i största allmänhet för att undvika elefanten i rummet, nämligen islam som motsägande gör allt för i sin förvirrade värld av idealistiskt snömos.