Citat:
Ursprungligen postat av
Ajogen
Statskassorna i Europa tar slut, vår egna inräknade. Ryssland tar mer och mer mark, lyckas expandera sin armé medans Ukraina inte har man kvar.
Mat, bostads- och energipriser ökar fortfarande i väst. Det klagas högljutt i Europa och USA om kostnaderna som kriget orsakats utan att det resulterat i något medans i Ryssland finns det inga tecken på seriöst missnöje eller regibyte.
Har Putin fått övertaget i den ekonomiska krigsföringen?
Nej, Sveriges pengar är inte slut, hur fan kan du läsa ut det av en artikel som handlar om pengar till reformer är slut?
Vet du inte vad politiska reformer är?
Det klagas inte heller på att saker blivit dyrare pga kriget eftersom det inte märks utanför Ryssland där folkets pengar slösats bort på ett meningslöst krig enbart för att han vill bli historisk.
Citat:
Förutom vapentillverkarna då. Det har vart jackpot för dem.
Menar du dom ryska vapentillverkarna?
Kriget har visat hur usla ryssarnas vapensystem är så nu kommer ryssen att få ännu svårare att sälja vapen.
T.om Turkiet vill lämna tilbaka dom luftvärnssytem som dom köpt av ryssen då dom inte fungerar, det såg man inte minst i Iran och Venezuela som inte lyckades träffa ett enda fiendeplan med dom usla ryska vapnen.