Citat:
Ursprungligen postat av
Noclue90
Nu är det ju dock Jacke som gått ut med att det var han som gav Bo-Göran chatten till en dokumentär på SVT. Jackie själv var den som skulle gå ut med chatten men som uppenbarligen inte gick ut med i närheten det verkliga och kompletta innehållet. Det är Jacke som började göra en grej av chatten.
Att Jacke sen får ta konsekvenserna för det innehåll som finns i chatten men som uppenbarligen mörkats av både honom och den "prisbelönade journalisten" är ju absolut inget man kan gråta över nu.
Om du inte gillar att Jackes inblandning och uttalanden i chatten diskuteras i detta diskussionsforum är du på fel plats.
Jacke har varit fullt medveten om sina uttalanden om Chrippa och Linnea och får nu ta följderna av detta. På samma sätt han och de inblandade i dokumentären ville vända innehållet mot Jocke och Anjo.
Varför lägger du ner denna energin på att försöka skydda Jacke helt plötsligt? Speciellt när Jacke som sagt är den som väckte hela chatten till liv för offentligheten genom Bo-Göran.
Jag skyddar ingen, jag försöker översätta svenska till - SVENSKA.
Jacke har ingenstans försökt dölja sina egna vidriga uttalanden i chatten, han har lämnat ut chatten till BGB av den enkla anledningen att han bröstar sitt.
Och han har ju tagit stort avstånd och visar att han ångrar sitt.
Linnea och Chrippa har uppenbarligen förlåtit honom, vilket är det viktigaste, eller?
Eller är det upp till Flashback att förlåta honom?
Han har tydligen lämnat över chatten till Axel, som i sin tur kommer att ta sig igenom den, offentligt.
Med det sagt så försöker han ju knappast dölja något.
Han ville påvisa hur äckligt det såg ut och att han själv varit en del av det.
Det går rundgång här inne, det upprepas olika händelser i all oändlighet.
Speciellt i den här tråden.